آفتاب برای نوزاد خوب است يا بد؟

آفتاب برای نوزاد خوب است يا بد؟

 شهرزاد: قدیم‌ها انگار آفتاب و ضدآفتاب آنقدر‌ها که در عصر جدید به یک مهم تبدیل شده اهمیت نداشت. آفتاب می‌تابید و ملت ما هم بی‌محابا زیر تابش مستقیم نور خورشید می‌رفتند و می‌آمدند.

 

آفتاب برای نوزاد خوب است يا بد؟ - تصویر 1

 

نه مشکلی بود و نه آفتاب سوختگی. اگر هم بود به چشم نمی‌آمد یا آنقدر جدی گرفته نمی‌شد که اين‌ روزها می‌شود. از قرار معلوم آن ‌روز‌ها حتی آفتاب هم اندازه آفتاب این ‌روز‌ها دردسر درست نمی‌کرد.

 

تفاوت آن و این اما در ‌‌نهایت رسید به اینجا. این‌روز‌ها ضدآفتاب به خصوص برای خانم‌ها به یک الزام تبدیل شده است. معمولا کسی بدون این‌که صورت و دست‌هایش را با ضدآفتاب بپوشاند از خانه بیرون نمی‌آید.

 

اين مطلب به ضرورت استفاده برای مادران باردار و البته نوزادان آن‌ها می‌پردازد. به خصوص این روز‌ها که آفتاب داغ تابستان بیش از حد خودنمایی می‌کند و ظاهرا این خودنمایی اگر جدی گرفته نشود می‌تواند خطرناک باشد.

 

مادران باردار ضدآفتاب را فراموش نکنند

 

بارداری معمولا محدودیتی برای استفاده از کرم‌های ضد آفتاب ایجاد نمی‌کند، بنابراین استفاده منظم و البته مرتب از کرم‌های ضدآفتاب برای زنان باردار نه تنها امنیت پوستی آن‌ها را در پی خواهد داشت بلکه به آن‌ها توصیه هم می‌شود.

 

انواع ضد آفتاب‌، اگر مواد تشکیل‌دهنده‌شان جذب پوست نشود، می‌توانند کاملا بدون نگرانی توسط زنان باردار استفاده شوند. توصیه کلی اما به زنان باردار خودداری از حضور در فضای آزاد در فاصله زمانی ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر است.

 

اگر خروج از خانه ضروری بود استفاده از ضد آفتاب هم ضرورت پیدا می‌کند و اگر خانم باردار مدت زمان طولانی را زیر نور آفتاب سپری کند باید هر 2 ساعت ضدآفتاب روی پوست او تجدید شود.

 

دکتر فیروزه شایگان یکتا، داروساز درباره استفاده زنان باردار از ضدآفتاب می‌گوید: «ضدآفتاب در واقع مانند یک سد دفاعی روی پوست عمل می‌کند. چون به طور معمول ضدآفتاب‌ها جذب پوست نمی‌شوند.

 

بنابراین استفاده از آن‌ها در دوران بارداری در تابستان‌های طولانی کشور ما نمی‌تواند مشکلی ایجاد کند. بنابراین ضدآفتاب خاصی که مختص زنان باردار باشد یا برای دوران شیردهی آن‌ها توصیه شود، ارائه نشده است. از همین رو استفاده از ضدآفتاب در دوران بارداری شرایط متفاوتی نسبت به وضعیت عادی ندارد.»

 

آفتاب برای نوزاد خوب است يا بد!

 

معمولا ۸۵ درصد از آفتاب سوختگی‌ها برای بچه‌ها وقتی اتفاق می‌افتد که آن‌ها در استخر شنا می‌کنند یا کنار ساحل مشغول بازی با ما هستند.

 

البته این اتفاق اصولا برای کودکان بالای یک سال واقع می‌شود. به طور معمول پدر و مادر‌ها بچه‌های زیر یک سال و نوزادان را در معرض تابش مستقیم خورشید قرار نمی‌دهند.

 

خب! طبیعی است که این بچه‌ها توانایی شنا کردن و به استخر رفتن یا حتی بازی با ماسه را ندارند و از این رو در مقابل آفتاب داغ تابستان که اتفاقا فرصت را برای این فعالیت‌ها مهیا می‌کند مصون می‌مانند اما به هر حال طبیعی است که حتی نوزادان هم در فصل گرما خواه ناخواه در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند و بنابراین حفاظت از پوست آن‌ها ضروری‌تر از هر مسئله دیگری است.

 

برای محافظت از پوست نوزادان چند نکته وجود دارد:

 

1- برای نوزادان زیر ۶ ماه می‌توانید از ضدآفتاب استفاده کنید. (ضدآفتاب مخصوص کودک) البته ضد آفتاب در این مقطع سنی باید فقط روی نقاط کوچکی از پوست بچه را بپوشاند.

 

به عنوان مثال فقط صورت به خصوص روی گونه‌ها و اطراف یا پشت دست‌های بچه که شاید به خاطر فصل گرما با لباس پوشیده شده باشد.

 

۲- برای بچه‌های بالای ۶ ماه نحوه استفاده از ضدآفتاب متفاوت است. پدر ومادر‌ها می‌توانند تمام سطح پوست بچه‌های بالای ۶ ماه را با ضدآفتاب بپوشانند (ضد آفتاب مخصوص کودکان) البته باید مراقب چشم‌های بچه باشند چون ممکن است کودک آن‌ها با مالیدن چشم‌هایش باعث شود ضد آفتاب اطراف چشم به داخل نفوذ کند.

 

بنابراین می‌توانید بعد از این‌که پوست صورت را کاملا با ضد آفتاب پوشش دادید با یک پنبه مرطوب اطراف چشم را پاک کنید.

 

۳- به طور کلی بهتر است پدرو مادر‌ها نوزادان زیر ۶ ماه را در معرض مستقیم تابش نور خورشید قرار ندهند.

 

۴- مادر‌ها شیردهی به نوزاد را به خصوص در دوران گرمای تابستان به شکل منظمی در برنامه قرار بدهند. این مسئله باعث می‌شود رطوبت بدن نوزاد همواره منظم شود.

 

برای فصل تابستان این موضوع یک اتفاق تقریبا ضروری است چون رطوبت از خشکی پوست نوزاد هم جلوگیری می‌کند.

 

۵-از کلاه‌های لبه‌دار برای محافظت پوست بچه در برابر خورشید استفاده کنید. کلاه‌های سبک که معمولا بچه‌ها هم خیلی خوب آن‌ها را تحمل می‌کنند هرچند در ابتدا ممکن است کمی زمان نیاز داشته باشد تا نوزاد به آن عادت کند، اما وسيله مناسبي است.

 

۶- در هوای گرم از لباس‌های بلند و آستین‌دار اما نازک برای نوزاد استفاده کنید. بهترین راه برای محافظت از پوست نوزاد پوشش آن با لباس‌های سبک است.

 

۷-اگر نوزاد را داخل کالسکه به گردشگری می‌برید بهتراست سایبان کالسکه رو به راه باشد! این سایبان همواره سایه خنکی در فضای دلپذیر داخل کالسکه برای کوچولوی شما مهیا می‌کند که دیگر نیازی به استفاده از ضدآفتاب و لباس‌های آستین‌دار نخواهد بود.

 

دکتر فیروزه شایگان یکتا درباره انواع ضدآفتاب‌‌های مخصوص کودکان این طورمی‌گوید: «برای بچه‌ها ضد آفتاب‌های مخصوص که با عنوان Toddler شناخته می‌شود، وجود دارد.

 

به طور کلی ضدآفتاب‌ها دو نوع هستند. یک نوع شیمیایی و یک نوع دیگر فیزیکی. ضدآفتاب‌های مخصوص کودکان معمولا ضدآفتاب‌های فیزیکی هستند که نورخورشید را منعکس می‌کنند.

 

به طورکلی معمولا نوزادان زیر ۶ ماه در معرض آفتاب مستقیم قرار نمی‌گیرند که مجبور به استفاده از انواع ضد آفتاب شوند. اما در صورت لزوم انواع ضدآفتاب‌های  Toddler وجود دارد که می‌تواند از پوست بچه‌ها در مقابل نور خورشید محافظت کند.

 

به هر حال اگر والدین قصد خرید ضدآفتاب برای بچه‌ها را دارند جداي از این‌که سراغ چه برند خاصی می‌روند باید ضد آفتابی را خریداری کنند که مخصوص بچه‌هاست.

 

پیشنهاد ضدآفتاب بر‌ای بچه‌ها

 

لوسین ضدآفتاب کودکان spf۴۰ aven

مشخصات: ضد تحریک، التهاب و تسکین‌دهنده، مرطوب کننده و مغذی پوست. مقاوم در برابر تعریق، فاقد عطر،‌حاوي ويتامين E

 

مخصوص کودکان sunsense ضد آفتاب

Spf ۵۰ Ego sunsense tooldler milk

مشخصات: فاقد چربی و بدون رنگ. مناسب برای پوست‌های حساس و لطیف کودکان

 

پیشنهاد ضدآفتاب برای مادر‌ها

 

Isis ضدآفتاب رنگی

UVA، UVB مشخصات: حداکثر حفاظت از پوست مقابل اشعه‌های تخریبی

مناسب برای پوست‌های حساس با بهره‌مندی از فیلترهای فیزیکی و  بدون عطر و مواد نگهدارنده. مقاوم برابر تعریق

 

 Spf ۵۰ Bioderma کرم ضدآفتاب ضدقرمزی

مشخصات: ضدآفتاب مخصوص پوست‌های حساس و مستعد قرمزی، جلوگیری از تحریک پوست مقابل نور خورشید. حفاظت مستقیم از سلول‌های پوست در مقابل آفتاب، مقاوم در برابر آب و تعریق

 

 Spf ۵۰   Aven کرم ضدآفتاب، ضد التهابUV

مشخصات: حفاظت از پوست در برابر اشعه

مادران
نوزادان
بارداری
آفتاب سوختگی
ضدآفتاب
کالسکه
محافظت
پوست
تابستان
کودکان
شیردهی
نورخورشید
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه