آيا كودكان نياز به اتاق اختصاصى دارند؟

آيا كودكان نياز به اتاق اختصاصى دارند؟

پرتال نور: در بيشتر منازل، همه چيز براى رفاه و آسايش بزرگسالان ساخته شده است و بچه‏ ها با اشكال مى‏ توانند جايى براى خود در آنجا پيدا كنند.

 

آيا كودكان نياز به اتاق اختصاصى دارند؟ - تصویر 1

 

كودكان نياز دارند مكانى داشته باشند كه متعلق به خودشان باشد. داشتن يك محل كوچك اختصاصى به كودك كمك مى‏ كند احساس مالكيت كند. احساس مالكيت براى رشد استقلال‏ خواهى و شخصيت كودك مفيد و سازنده است.

 

در سال‏هاى اوليه، كودكان نه تنها از لحاظ جسمى و ذهنى رشد مى‏ كنند بلكه از لحاظ قواى درونى نيز رشد مى‏ كنند. به همين دليل لازم است محيط را طورى طرح‏ ريزى كنيم كه هر كودك، مكانى مختص خودش داشته باشد. داشتن محيط اختصاصى براى نگهدارى وسايل شخصى مثل اسباب‏ بازى‏ ها، لباس‏هاى اضافى، كتاب‏ها، مجلات تصويرى و ... به رشد شخصيت كودك كمك مى‏ كند.

 

آنها دوست دارند كسى دست به اسباب‏ بازى‏ ها و لوازم شخصى‏ شان نزند. مى‏ خواهند اسباب‏ بازى‏‌ها و وسايل‏شان مكان خاصى داشته باشد و بدون مزاحمت بازى كنند. در آنجا دوست دارند بريزند، بپاشند و هر طور كه خواستند به آن نظم بدهند و كسى مزاحم كار آنها نشود و بازى‏ شان را قطع نكند.

 

دل‏شان مى‏ خواهد اسباب‏ بازى‏ هايشان در همان جايى باشد كه مثلاً چند ساعت پيش بازى كرده‏ اند. مى‏ خواهند همه چيز در دسترس و سر جايش باقى بماند. بايد به آنها اجازه داد ساخته‏ هايشان باقى بماند تا مثلاً مسافرتى را كه آغاز كرده بودند بعدازظهر ادامه دهند، يا اينكه اولين برجى كه با لگوهايش ساخته به پدر نشان دهد.

 

آنها دوست دارند جايى مخصوص خود داشته باشند كه بازى‏ هاى نيمه‏ تمام‏شان همان طور باقى بماند بدون اينكه مزاحم كسى باشد.

 

ضرورت دارد به هنگام ساخت منازل، اتاقى براى كودكان در نظر گرفته شود. اگر فضاى كافى و اتاق‏هاى جداگانه براى آنان نمى ‏توانيد داشته باشيد، كمدهايى تهيه كنيد كه طبقات مختلف دارند تا كودك بتواند اسباب‏ بازى‏ ها و وسايلش را در آن جاى دهد، يا اينكه با تخته‏ هاى نئوپان يا جعبه‏هاى پلاستيكى، كارتن و ... مكان جدايى را براى كودك در نظر بگيريد.

 

در نظر گرفتن جاى مشخص و جدا به كودك اين پيام را مى‏ دهد كه تو شخص مهمى هستى. كودكان نياز دارند به آنان احترام گذاشته و شخصيت بدهيم. اختصاص مكانى خاص به كودك موجب پرورش حس مالكيت، استقلال، رشد شخصيت و احساس خود ارزشمندى در آنان مى‏ شود.

يك اتاق 4×3 كه فضاى مناسب براى قرار دادن وسايل بازى را داشته باشد براى كودك كافى است.

 

رنگ اتاق در پرورش ذوق هنرى، يادگيرى، آرامش روحى و روانى كودك مؤثر است. اتاق كودك را با رنگ‏هاى ملايم، روشن و خنثى نقاشى كنيد. ديوارهاى اتاق بهتر است تا بلندى قد بچه‏ ها قابل شستشو باشد.

 

 

رهنمودهايى براى والدين

 

* قفسه‏‌هاى اتاق كودك بهتر است در باز و كم‏ ارتفاع باشد تا كودك بتواند اشياى گوناگون را به آسانى روى آن قرار دهد و اسباب‏ بازى‏‌هايش را خودش درون آن بچيند.

* قفسه‏‌ها و كمد كودك را با رنگ‏هاى طبيعى و خنثى رنگ‏ آميزى كنيد.

* كمد كودك بايد به گونه‏ اى ساخته شود كه به آسانى بتواند به همه نقاط آن دسترسى داشته باشد.

* ميز و صندلى‏ ها بايد سبك‏ وزن بوده و رنگ روشن داشته باشند تا كودك به آسانى و بدون سر و صدا بتواند آنها را جا به جا كند.

* به جاى اينكه اتاق و كمد كودك را مرتب و منظم كنيد و هميشه از او عيب و ايراد بگيريد كه اسباب‏ بازى‏ ها و وسايلش نظم و ترتيب ندارد، بهتر است به كودك اجازه دهيد هر طورى كه خودش مى‏ خواهد اتاق و كمدش را مرتب كند.

* هنگام تزئين اتاقش اگر مايل بود و از شما تقاضا كرد، به درخواستش پاسخ مثبت بدهيد. وقتى به خواست و نظر كودك اهميت مى‏دهيد و به آرا و عقايدش احترام مى‏گذاريد موجب شادى، نشاط و اعتماد به نفس او را فراهم مى‏ آوريد.

* در اتاق كودك تابلوهاى جذاب، زيبا و طبيعى نصب كنيد و از نصب تابلوهاى مختلف و گوناگون خوددارى کنید زيرا تحريكات بيش از حد موجب عدم تمركز و انحراف حواس كودك مى‏ شود.

* اگر مى ‏خواهيد كودك ديوار اتاق خودش و يا اتاق‏هاى ديگر را خط‏خطى نكند، يك تخته سياه در اندازه متوسط و يا وايت‏بُرد (تخته سياه اولويت دارد) روى ديوار، در ارتفاع كم نصب كنيد تا كودكان روى آن بنويسند و يا نقاشى كنند.

* كاغذهاى باطله و ارزان‏قيمت تهيه كرده و براى خط‏خطى و نقاشى در اختيار كودكان قرار دهيد.

* درجه حرارت اتاق كودك بايد 16 تا 18 درجه سانتى‏گراد باشد و از 22 درجه نبايد بگذرد.

 

 

اتاق
کودک
اسباب بازی
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه