اجازه دهید کودک خودش را در آیینه ببیند

اجازه دهید کودک خودش را در آیینه ببیند

01-Aiene[WwW.KamYab.IR]

آیینه” به کودک این امکان را می دهد تا تصویری از تمام قسمت های بدنش را ببیند. در این صورت، این تصویر شمایی کلی است و مانند عکس ها و نقاشی ها تکه تکه و بخش بخش نیست.
بسیاری از روانشناسان و صاحبنظران تربیت کودک، این کنجکاوی را مرحله مهم و سرنوشت سازی در زندگی کودک می دانند که در شکل گیری برداشت و تفسیری از خود بسیار مهم است. بازی در برابر آیینه می تواند کمکی ارزشمند برای رشد و آگاهی او باشد.
کودک را به دنیای انعکاس راهنمایی کنید!
شاید مطلبی که می خواهیم بگوییم کمی عجیب و یا حتی مسخره باشد؛ اما تمرین خوبی برای فهمیدن این موضوع است که فرزندتان چه شناختی از تصویر خودش دارد.
یک آیینه به او بدهید تا خودش را در آن ببیند. پس از مدتی، او را سرگرم کنید و بدون اینکه متوجه شود روی بینی اش را با ماژیک کمی قرمز کنید.عکس العمل کودک با توجه به سنش متفاوت خواهد بود. در حدود یک سالگی، او با دقت به تصویرش نگاه می کند و علامت خنده دار روی بینی را نشان می دهد. وقتی تقریبا به ۱۵ ماهگی نزدیک می شود، آیینه را لمس می کند تا این لکه قرمز را پاک کند. از ۱۸ ماهگی کم کم می تواند تشخیص دهد که باید بینی اش را تمیز کند.
کودک خودش را می شناسد.
کودک از ۴ تا ۱۲ ماهگی هنوز شناخت دقیقی ازخود ندارد، اما همبازی درون آیینه، برایش سرگرم کننده است. او همچنین به تصویر مادر درآیینه نیز لبخند می زند و واقعا متوجه نمی شود که این فقط بازتاب اوست. صبر کنید! کم کم همه چیز را می شناسد.
وقتی فرزندتان به ۱۲ تا ۱۸ ماهگی می رسد حالا برای کودک روبرویش علامت هایی نشان می دهد. تصویر برای او کودکی دیگر است که حرکاتش همزمان با خودش است. با این حال، از این همه شباهت نیز متعجب می شود.
به علاوه او خیلی زود آیینه را لمس می کند تا بفهمد چه کسی آنجاست. در واقع می خواهد دست همبازیش را گرفته و او را در آغوش بگیرد. سعی نکنید او را منصرف کنید. بوسه ای که او بر آیینه می زند نمونه واضح شناخت تصویرش است.
پس از این سن و تا ۲ سالگی بچه همیشه تصورمی کند که تصویر درون آیینه فردی دیگر است. اما این دوست واقعا عجیب است؛ چرا که نمی تواند اسباب بازی که کودک به او می دهد رابگیرد.گاه نیز تصویر می تواند برای او ناراحت کننده باشد و کمی بچه را بترساند. او کم کم متوجه می شود که این عکس کمی عجیب است.
با ورود کودک به سومین سال زندگی راز این معما نیز بیشتر می شود. کودک حالا دیگر مطمئن شده که بچه درون آیینه، کسی به جز تصویر خودش نیست. او با کمال میل خودش را به خوبی می شناسد، اما گاه فریب می خورد که نکند فرد دیگری مقابلش است.
بازی های کودک با آیینه به تدریج برایش جذاب تر می شود. او دوست دارد دوستانی زنده و واقعی داشته باشد. این بازی های نسبت به بازی با عروسک یا لگو، عملی تر است.
آیا می دانید؟…
از حدود سن ۲ سالگی، کودک می تواند بین افراد مختلف در عکس یا فیلم تفاوت قائل شود. از ۳ سالگی نیز با سایه اش بازی می کند و کاملا متوجه است که نسخه دوم خودش است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه