از‌ پوست‌ كودک خود مراقبت‌ كنيم‌

از‌ پوست‌ کودک خود مراقبت‌ کنیم‌

نرمی، لطافت و طراوت پوست کودکان ، مثال زدنی است. اما در عین حال این پوست لطیف و شاداب نیازمند توجه و رسیدگی است زیرا علاوه بر آن‌که پوست اولین سد دفاعی بدن در برابر آسیب‌های محیطی است، توجه، مراقبت و رسیدگی به آن به‌خصوص از بدو تولد سنگ بنای حفظ سلامت و لطافت پوست در سال‌های آتی عمر خواهد بود.

 

پوست وسیع‌ترین اندام بدن در تماس با محیط پیرامون است که علاوه بر محافظت بدن از آسیب‌های محیطی، تنظیم دمای بدن را نیز عهده‌ دارد علاوه بر آن با هزاران عصب حساس، ارتباط با دنیای خارج را از طریق حس لامسه برقرار میکند و این حس در کودکانی که هنوز تکامل گفتاری و رفتاری پیدا نکرده‌اند، تنها وسیله ارتباطی است.


شما با لمس پوست او و نوازش‌های محبت‌آمیز به او میفهمانید که چقدر دوستش دارید و بدین‌گونه نخستین ارتباط عاطفی را با فرزند خود برقرار میکنید.البته پوست کودک نسبت به پوست بزرگسالان حساس‌تر و آسیب‌پذیرتر است و نیاز به مراقبت بیشتری دارد به همین علت هم محصولات بهداشتی که برای کودک به‌کار میبریم باید با دقت خاصی انتخاب شوند تا به لطافت پوست او آسیب نرسانند.

 

بنابراین در تمامی فعالیت‌های روزمره که با کودک سروکار دارید اعم از شستشوی کودک، تعویض پوشک، بیرون بردن کودک و ... مراقب پوست لطیف او باشید.

 

از‌ پوست‌ كودک خود مراقبت‌ كنيم‌ - تصویر 1

 

حمام‌ کردن‌ کودک ، راه و روش دارد

 

یکی از کارهای مهم مراقبت از پوست کودک شستشوی منظم است. سعی کنید کودک را به‌طور روزانه و در حوالی زمان معینی حمام کنید. حمام کردن روزانه کودک بخصوص در هوای گرم به او احساس آرامش و طراوت میدهد.

 

 شوینده‌های کودک باید بسیار ملایم باشند چرا که چربی پوست کودکان کمتر از بزرگسالان است. پوست آنها  پس از حمام شدیدا خشک میشود و برای جلوگیری از خشک‌شدن پوست باید از شوینده‌های ملایم استفاده کنیم.


شامپوی بچه به‌دلیل PH خنثی موجب تحریک و سوزش چشم نمیشود و در بین شوینده‌ها، شامپوی بچه ملایم‌ترین ترکیب را دارد. صابون بچه نیز پاک‌کننده‌ای ملایم برای پوست لطیف کودک است و با دارا بودن میزان بالایی از اسید‌های چرب و PH معادل پوست طبیعی هیچ‌گونه تحریکی ایجاد نمیکند البته در صابون بچه نباید هیچ رنگ و اسانس غیر طبیعی به کار رود تا ایجاد حساسیت نکند.

 

در موقع شستشوی کودک یادتان باشد که

:

هیچ‌گاه کودک را بلافاصله پس از شیردادن حمام نکنید.

 

پس از شستن موها با دقت و ملایمت موها را با حوله خشک کنید زیرا حرارت بدن از راه سر خارج میشود و دمای بدن کودک سریع کاهش مییابد.

 

نشیمنگاه کودک را با استفاده از دستمال مرطوب  یا آب و پنبه تمیز کنید.

 

پس از آن‌که بدن کودک را به‌ دقت آبکشی کردید، به‌خوبی خشک کنید و در تمیز کردن لابه‌لای چین‌های اندام‌های او دقت کافی داشته باشید.

 

 

از خشکی پوست پیشگیری کنید

 

پوست لطیف کودک پس از حمام و نیز در مقابل آفتاب و باد دچار درجاتی از خشکی میشود برای پیشگیری از خشکی پوست کودک میتوانید چند قطره روغن بچه را در وان کودک بریزید و کودک را با این آب آبکشی کنید تا لایه‌ای محافظ روی پوست لطیف او ایجاد شود. همچنین میتوانید پس از حمام کردن و قبل از خشک کردن بدن کودک مقداری روغن بچه را به پوست خیس او بمالید. روغن بچه خاصیت رطوبت‌دهی به پوست دارد و همچنین در درمان سبوره سر نوزاد نیز بسیار موثر است. حفاظت کودک از آفتاب و باد و نیز کنترل درجه حرارت منزل و رطوبت خانه نیز راه‌های دیگری برای پیشگیری از خشکی پوست کودک هستند.

 

 

پوشک کودک را به موقع تعویض کنید

 

پوشک کردن کودک در عین حال که ضروری است اما میتواند سبب ایجاد حالت ناراحت‌کننده ادرار سوختگی شود.
در واقع محیط پوشک محیط گرم و مرطوبی است که برای رشد باکتریها جای مناسبی است علاوه بر آن ساییده شدن مداوم پوشک به پوست باعث تحریک کودک شده و علائمی چون نقطه‌های سرخ و زخم‌گونه در ناحیه زیر پوشک و گریه و بیقراری کودک که ناشی از درد و سوزش ناحیه است به وجود میآورد. برای پیشگیری از این حالت ناراحت‌کننده توصیه میشود:

.1پوشک کودک را به موقع عوض کنید و پس از هر بار تعویض پوشک با استفاده از دستمال‌های مرطوب مخصوص یا آب ولرم و صابون، کودک را تمیز کنید و به دقت لابه‌لای چین‌های پای وی را خشک کنید.

.2شورت‌های لاستیکی تنگ و نامناسب به کودک نپوشانید.

3.با استفاده از روغن بچه آلودگیهای خشک شده روی پوست را نرم و سپس تمیز کنید.

4.در صورت امکان پوشک‌های یک بار مصرف استفاده کنید. زیرا رطوبت را بهتر جذب میکنند.

 

 

راه‌هایی برای مقابله با مشکلا‌ت پوستی

 

عرق‌سوز؛ در برخی روزهای گرم تابستان دیده میشود که بدن کودک بخصوص در ناحیه چین‌های بدن دچار جوش‌های ریز تاول‌مانندی میشود که برای کودک بسیار دردناک است. برای حل این مشکل و حتی پیشگیری از آن کودک خود را در برابر گرما محافظت کنید، لباس‌های آزاد و راحت به او بپوشانید بدن او را مرتب بشویید، برای جذب رطوبت اضافی به بدن او پودر بچه بزنید.

 

میلیا؛ گاهی دانه‌های سفیدرنگی روی صورت کودک بخصوص اطراف بینی دیده میشود. این بثورات" میلیا "نام دارد که به دلیل مسدود شدن مجاری غدد عرق ایجاد میشوند. جای نگرانی نیست. این مشکل بسیار معمولی است و طی چند هفته از بین خواهد رفت.

 

کلاه گهواره؛ در بعضی کودکان فعالیت بیش از حد غدد تولیدکننده چربی (سبوم)‌ سبب میشوند که روی پوست سر کودک از پوسته‌های خشک و سخت پوشیده شود. برای برطرف کردن این حالت  روغن بچه را روی پوست سر کودک با ملایمت بمالید و بگذارید تا صبح بماند سپس با استفاده از یک شانه یا برس نرم این تکه‌ها را جدا کنید.


هنگام استحمام کودک حتما از شامپوهای مخصوص بچه استفاده کنید و پس از شستشو، سر کودک را خوب آبکشی کنید و با  آرامی خشک کنید.


پوستی به‌ لطافت‌گل‌

 

اشعه خورشید برای هر پوستی مضر است، اما به دلیل آن که رنگدانه‌های (ملانین)‌ پوست هنوز به طور کامل در پوست کودکان تولید نشده است، هیچ حفاظتی در برابر نور خورشید در پوستشان ندارند. به خاطر داشته باشید که پایه‌های پیری زودرس، انواع سرطان‌های پوست و تغییرات سلولی در پوست در کودکی و تا قبل از 18 سالگی پیریزی میشود و مهم‌ترین دلیل ایجاد این خطرات حضور طولانی مدت در برابر آفتاب آن هم بدون محافظ است. به همین دلیل توصیه میشود کودکان هیچ گاه در معرض اشعه مستقیم آفتاب قرار نگیرند و حتما از وسایل محافظت‌کننده پوست برای آنها استفاده شود. در صورتی که مجبورید کودک را در ساعات اوج گرما و آفتاب به بیرون از منزل ببرید، حتما برای او از کلاه لبه‌دار استفاده کنید و بهتر است برای کودکان بالاتر از 6 ماه از کرم‌های ضدآفتاب با SPF حداقل 15 استفاده کنید. سعی کنید لباس‌های کودک از رنگ و جنسی باشد که نور آفتاب را منعکس کند. رنگ‌های روشن و سفید بهترین انتخاب هستند.

 

 

تعویض
پوست
آفتاب
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه