اگر از ریزش مو رنج می‌برید، بخوانید

اگر از ریزش مو رنج می‌برید، بخوانید
تبیان: خانم‌ها نیز اغلب به اندازه آقایان دچار ریزش مو می‌شوند.
 
اگر از ریزش مو رنج می‌برید، بخوانید - تصویر 1
 
مواقعی كه خانم‌ها دچار ریزش مو می‌شوند، شامل موارد زیر است:
 
۱- قطع مصرف داروهای ضد بارداری
 
۲- بعد از زایمان و در دوران شیردهی
 
۳- شروع دوران یائسگی
 
۴- بعد از بیماری های مختلف
 
۵- بعد از تب شدید
 
۶- بعد از كاهش سریع وزن
 
البته این موارد به ندرت باعث ریزش دائمی مو می‌شوند و در طی نه ماه رویش موها به حالت طبیعی خود برمی‌گردد. موها به مدت ۳ سال رشد می‌كنند، سپس برای ۳ ماه دیگر نمی‌رویند و مجدداً بعد از این مدت می رویند.
 
به همین دلیل اگر موی شما می ریزد، تا از مرحله توقف رشد به حالت فعال و رویش مجدد برنگردد، نمی‌توانید جلوی ریزش آنها را بگیرید و این مسئله حدود ۹ ماه طول می‌كشد.
 
عوامل دیگری كه باعث ریزش مو می‌شوند شامل بیماری‌های پوستی، مواد سمی و كمبود مواد مغذی از جمله كمبود ویتامین‌های گروه B می‌باشد.‌
 
تركیب دی هیدروتستوسترون از هورمون مردانه بنام تستوسترون مشتق می‌شود. این تركیب باعث ایجاد خصوصیات مردانه هم در خانم‌ها و هم در آقایان می‌شود.‌
 
‌درمان دارویی ریزش مو:
 
۱) محلول ۲ درصد مونوكسیدیل بنام راگین (Rogain‌) باعث بازشدن رگ‌های خونی موجود در پوست سر و افزایش خون رسانی به موها می‌شود، در نتیجه باعث كاهش ریزش مو شده و فقط ۲۰ درصد باعث رویش موی جدید می‌شود.‌
 
۲) داروی دیگر اسپیرونولاكتون می‌باشد كه از عمل هورمون مردانه كه باعث ریزش مو می‌شود، جلوگیری می‌كند. در نتیجه وقتی كه بصورت یك محلول ۲ درصد درالكل، به پوست سر مالیده شود، می تواند ریزش مو را كاهش دهد.‌
 
وقتی‌كه محلول راگین به همراه محلول اسپیرونولاكتون به پوست سر مالیده شود، بوی نا مطبوعی ایجاد می‌كند، در نتیجه نبایستی با هم مصرف شوند.
 
برای جلوگیری از ایجاد این بوی بد، می‌توانید محلول راگین را صبح ومحلول۲ درصد اسپیرونولاكتون (محلول در الكل اتیلیك به همراه پروپیلن گلیسول) را شب هنگام به پوست سرتان بمالید.
 
ولی اداره غذا و دارو مصرف محلول اسپیرونولاكتون را برای درمان ریزش مو یا حفظ سلامت موها مجاز نمی داند، در نتیجه در حال حاضر فقط ازمحلول مونوكسیدیل ( راگین) برای درمان ریزش مو استفاده می شود.
 
درمان تغذیه‌ای ریزش مو
 
از نظر غذایی كمبود ویتامین‌های گروه B بخصوص بیوتین و ویتامینB۶ باعث ریزش مو می‌شوند.
 
بیوتین ویتامینی است كه در بسیاری از محصولات آرایشی به عنوان مكمل بهبود دهنده وضعیت مو اضافه می شود، زیرا عارضه مشخص كمبود بیوتین ، ریزش مو است.
 
منابع غنی از ویتامین B۶ 
 
جگر، موز، دانه آفتابگردان، ماهی، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشك و گوشت و غلات سبوس دار، مخمر و زرده تخم مرغ می‌باشد.
 
منابع غنی بیوتین 
 
جگر و گوشت مرغ، زرده تخم مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، بادام زمینی، مخمر، بعضی سبزیجات مانند قارچ و گل كلم و تعدادی از میوه جات مانند توت فرنگی، موز، گریپ فروت و هندوانه است.
 
البته اثر مواد غذایی برای جلوگیری از ریزش مو به اندازه داروهای شیمیایی قوی و سریع نیست، در نتیجه به مدت زمان و صبر و حوصله بیشتری برای اثرگذاری نیاز دارند.
ریزش
مو
بارداری
زایمان
شیردهی
درمان
ویتامین B6
بیوتین
جگر
جوانه گندم
زرده تخم مرغ
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه