این عوامل باعث ریزش مو در دوران بارداری می شوند

این عوامل باعث ریزش مو در دوران بارداری می شوند
روزنامه کیهان: دوران بارداری از زمان هایی است که کمتر مادری آن را فراموش می کند. بسیاری از زنانی که این دوران را تجربه کرده اند. همه مسائل آن را با جزئیاتش به یاد دارند.
 
این عوامل باعث ریزش مو در دوران بارداری می شوند - تصویر 1
 
دوران بارداری از زمان هایی است که کمتر مادری آن را فراموش می کند. بسیاری از زنانی که این دوران را تجربه کرده اند. همه مسائل آن را با جزئیاتش به یاد دارند.
 
در دوران بارداری تغییرات فراوانی در بدن زنان باردار رخ می دهد که هر یک تأثیر خاص خود را دارند، اما در میان این تغییرات آنچه که بیش از همه به چشم می آید تغییرات ظاهری است.
 
بویژه تغییراتی که در پوست و موی زنان باردار به وجود می آید از مواردی است که شاید بیشتر بانوان را نگران می کند. تغییراتی که در پوست برخی زنان باردار به وجود می آید بیشتر به صورت لک تظاهر می کند.
 
این لک ها که متخصصان پوست و مو آن را به تغییرات هورمونی بدن نسبت می دهند، ممکن است در برخی موارد پس از زایمان نیز دوام آورند.
 
افزایش پروژسترون و استروژن باعث لک می شود
 
زنانی که پوست تیره دارند، بیشتر مستعد ملاسما یا لک حاملگی هستند. ضمن اینکه آفتاب نیز آن را تشدید می کند.
 
برخی از بانوان در دوران حاملگی متوجه این لک ها می شوند، اما برخی نیز پس از دوران حاملگی به این لک ها پی می برند.
 
قاعدگی های طبیعی، قرص های ضدحاملگی و حاملگی میزان هورمون استروژن و پروژسترون را در بدن بالا می برد. همچنین زمانی که فرد مستعد در معرض آفتاب قرار می گیرد، این لک ها بیشتر نمایان می شوند.
 
افرادی که با این مشکل روبرو هستند باید بعد از بارداری برای درمان اقدام کنند. بهترین راه جلوگیری از این لک ها، استفاده منظم از ضدآفتاب و پوشش بدن است.
 
همچنین استفاده از کلاه های ضدآفتاب و داروهای روشن کننده ای که در دوران شیردهی می تواند مورد استفاده قرار گیرد، توصیه می شود.
 
یکی دیگر از مشکلات پوستی که در زنان باردار به وجود می آید جوش هایی است که از قبل از بارداری در صورت برخی از بانوان وجود داشته، در زمان بارداری به علت اینکه مصرف دارو قطع شده تشدید می شود.
 
بانوان باید این جوش ها را تا پایان بارداری تحمل کنند، البته بعد از آن هم به علت شیردهی مصرف هر دارویی مجاز نیست و باید با احتیاط دارو تجویز شود.
 
یکی از علت های به وجود آمدن جوش، چرب شدن پوست است که با استفاده از شیرپاک کن ها و شوینده ها می توان چربی پوست را کم کرد.
 
ترک های حاملگی
 
از دیگر مشکلات پوستی دوران بارداری و پس از زایمان، ترک هایی می باشد که به علت کشیده شدن پوست در نواحی شکم، ران ها و سینه ها به وجود می آید.
 
در برخی خانم ها این ترک ها تیره تر از سایر نواحی است و ممکن است با خارش همراه باشد که همین خارش هم در مواردی باعث افزایش ترک ها می شود.
 
این عارضه درمان قطعی ندارد اما در دوران بارداری با بستن گن و برخی ماساژها می توان آنها را کم کرد و پس از زایمان نیز با استفاده از برخی کرم ها، می توان ترک ها را کمرنگ کرد.
 
موهایی که زیادی عمر کرده اند
 
یکی دیگر از مشکلاتی که پس از پایان حاملگی و در فاصله حدود ۳ ماه پس از زایمان بانوان را درگیر می کند، ریزش موی آنهاست. در هر روز حدود ۵۰ تا ۷۰ تار موی هر فرد سالم می ریزد، اما در دوران حاملگی به علت تغییرات هورمونی که در بدن رخ می دهد موها هم بیشتر عمر می کنند و کمتر می ریزند.
 
به همین دلیل بیشتر خانم ها از موهای خود در دوران بارداری رضایت دارند. اما پس از بارداری و در فاصله حدود ۳ ماه پس از زایمان موها شروع به ریزش می کنند.
 
زمانی که فرد باردار می شود، به دلیل ساختار فیزیولوژیک بدن ریزش مو کم می شود. اما پس از زایمان و زمانی که هورمون های حاملگی از بین می رود و بدن به حالت عادی برمی گردد، در ماه های سوم و چهارم بعد از زایمان موهایی که مدت زمان بیشتری عمر کرده اند، شروع به ریزش می کنند. این یک پدیده فیزیولوژیک است و نباید به عنوان یک بیماری به آن نگریسته شود.
 
کم شدن استراحت مادر و افزایش استرس وی نیز یکی دیگر از دلایل افزایش ریزش مو می باشد. تغذیه نامناسب در دوران بارداری و شیردهی این ریزش مو را تشدید می کند.
 
اگر خانم ها اقدام به درمان ریزش موی خود کنند، مطمئناً مدت زمان کمتری با این مشکل روبرو هستند و می توانند ریزش مو را کم کنند.
 
در آخر اینکه زنان در حین زایمان خون زیادی از دست می دهند و باید قرص های آهن و مولتی ویتامین هایی را که در دوران بارداری مصرف می کردند پس از زایمان نیز ادامه دهند.
پوست
بارداری
زایمان
وضع حمل
مشکل
ترک
حاملگی
پروژسترون
قرص
آهن
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه