بازگشت روزهای تلخ در روابط “ایران و آمریکا”

بازگشت روزهای تلخ در روابط “ایران و آمریکا”

به گزارش کمیاب، این نشریه آمریکایی در مقاله ای به قلم “‌سون انگل راسموسن “‌ نوشت :‌ طی ماه های گذشته روابط میان تهران و واشنگتن با گرمی بی سابقه ای همراه بود . اما این رابطه بار دیگر از سوی آمریکا مورد بی لطفی قرار گرفت و به وضعیتی که سابقا طی سی سال وجود داشت بازگشت .

تازه ترین اتهامی که آمریکا علیه ایران وارد کرده است انتخاب سفیر جدید تهران در سازمان ملل است . دولت آمریکا مدعی ایران بطور عمدی و به منظور تحقیر واشنگتن “‌حمید ابوطالبی “‌ را بعنوان نماینده ویژه خود در سازمان ملل برگزیده است . ابوطالبی در ماجرای تسخیر سفارت آمریکا در ایران در سال ۱۹۷۹ شرکت داشته است . از نظر دولت آمریکا نیز این حادثه مصداق اقدام تروریستی بوده و ابوطالبی نیز یک تروریست به شمار می آید (!) .

بنا بر همین استدلال واشنگتن با عدم صدور ویزا برای حمید ابوطالبی مانع ورود وی به نیویورک و آغاز به کارش در سمت نمایندگی ایران در کرسی سازمان ملل متحد شد . پس از این اتفاق مقامات ایران نیز آمریکا را “‌قلدر “‌نامیده و اقدام غیرقانونی این کشور را محکوم کردند . به گفته مسئولین دولتی ایران این حق برای دولت آمریکا وجود ندارد که به دلایل ملی و خصوصی مانع ورود و فعالیت نماینده کشوری مستقل در سازمان ملل متحد شود .

در ادامه این مقاله آمده است :‌ این تنش بار دیگر عمق اختلافات میان این دو کشور را نشان داد و اثبات می کند که برقراری صلح و دوستی میان تهران ـ‌ واشنگتن تا چه حد دشوار و تا حدودی غیرممکن است . گفتگوهای بر سر برنامه هسته ای ایران طی ماه های گذشته روابط گرمی را میان تهران و واشنگتن بوجود آورده بود بخصوص با توجه به این که دولت حسن روحانی با شعار تعامل با غرب و آشتی با دنیا به عرصه سیاست این کشور وارد شده است .

اما حضور تندروهایی در سنا و کنگره آمریکا موجب سنگ اندازی در این روابط حسنه شده است . بدیهی است که لابی های اسرائیلی و صهیونیست نیز تمایلی به بهبود روابط میان ایران و آمریکا ندارند به همین دلیل با تحریک نمایندگان تندرو موجب می شود روند مذاکرات بیش از پیش دچار اختلال و وقفه گردد . این لابی های قدرتمند حتی از دخالت های مستقیم و علنی نیز برای توقف مذاکرات میان تهران و واشنگتن فروگذار نمی کنند .

با این حال نمی توان از این موضوع چشم پوشی کرد که کینه توزی ها و دشمنی های دیرینه غرب با ایران موجب شده که عدم اعتماد به کشورهای اروپایی و بخصوص آمریکا به یکی از اصول بنیادین نظام جمهوری اسلامی تبدیل شود . حبیب احمدزاده ،‌ فرمانده سرشناس سابق سپاه پاسداران ایران و نویسنده چندین رمان با موضوع جنگ هشت ساله عراق علیه ایران در این باره می نویسد :‌مقاومت در برابر سلطه گری های غرب یکی از آموزه های اساسی اسلام است که از انقلاب اسلامی غیرقابل تفکیک می باشد .

راسموسن همچنین به نقل از حبیب زاده می نویسد : تصور کنید کودکی گربه ای را در دست گرفته و دائما آن را مورد ضرب و شتم قرار می دهد . وقتی این آزار و اذیت به حد خاصی برسد و گربه هم از دست کودک بگریزد ،‌نوبت حیوان است که به کودک چنگ بیندازد . واشنگتن سالهای متمادی از تمامی جوانب با ایران دشمنی و خصومت داشته است ؛‌ از ترور و بمب گذاری گرفته تا حمایت از دشمنان تهران برای ضربه زدن به این کشور . انقلاب اسلامی همان فرصتی بود که ملت ایران برای رهایی از استعمار آمریکا و غرب می خواست��د .

احمدزاده در نوشته های خود به مسیر طولانی دشمنی آمریکا با ایران از شش دهه پیش تاکنون اشاره می کند . از کودتای دولت آمریکا و سیا علیه دولت قانونی محمد مصدق در ایران تا ریشه یابی علل خشم دانشجویان تهرانی و حمله به سفارت آمریکا در تهران و تسخیر آن . ایران مدارکی را در رسانه ها منتشر کرد که نشان میداد در سفارت آمریکا بیش از آنکه فعالیت های سیاسی و دیپلماتیک انجام گیرد افراد به جاسوسی و شنود و جمع آوری اطلاعات مشغول بوده اند .

وی در حمایت از اقدام دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا می گوید :‌ آیا انتظار دیگری از ما داشتند ؟‌باید اجازه میدادیم ای مرکز شنود و جاسوسی همچنان در کشورمان به فعالیت خود ادامه دهد ؟ اکنون افشاگری های اسنودن نشان داده است که جاسوسی از سراسر دنیا یکی از اصلی ترین کارهای دولت آمریکاست . مردم ما میدانستند که سفارت آمریکا نه یک سفارت خانه بلکه مرکزی برای شنود مکالمات مردم و جمع آوری مطالبات برای ایجاد جنگ داخلی بود .

فارن پالسی در ادامه مقاله آورده است : شاید بتوان این اقدام دانشجویان ایرانی در تسخیر لانه جاسوسی آمریکا را یکی از نقاط اوج اختلاف در روابط میان تهران و واشنگتن دانست . با این حال نباید این ماجرا را با خصومت هایی که کاخ سفید در سالهای قبل یا بعد این ماجرا علیه ایران انجام داده است ،‌مقایسه کرد و یکسان دانست .

حمله ناو جنگی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در خلیج فارس و کشته شدن ۲۹۰ شهروند بی گناه ایرانی یکی از خصومت های بی رحمانه است . حمایت بی شائبه و همه جانبه آمریکا از صدام در حمله هشت ساله به خاک ایران یکی دیگر ازاین موارد است . صدام چندین بار از گاز شیمیایی علیه سربازان و شهروندان ایرانی استفاده نمود که توسط غرب برای وی ارسال شده بود .

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه