با ترفندهای فروشندگان آشنا شوید

با ترفندهای فروشندگان آشنا شوید

شهرزاد: گاهی نمی‌توان در مقابل صدای بی وقفه «مامان، من اینو می­‌خوام»، «بابا، اونو واسم بخر» و... مقاومت کرد. این‌جاست که پای «خرید ناخواسته» به زندگی مامان‌ها و باباها باز می­‌شود. حالا اگر به این نوع خرید، مایحتاج زندگی روزمره فرزندتان را هم اضافه کنید، می­‌بینید که کم­ کم باید با ادبیات خرید و فرهنگ آن آشنا شوید. این فرهنگ در فروشگاه­‌ها، بوتیک­‌ها، پاساژها و بازارها جاری است. بین خریدار که شما باشید و فروشنده که سوی دیگر خرید کردن است، اما وقتی پای فرزندتان هم به این میز معامله باز می­‌شود، فضا ممکن است از دست‌تان خارج شود و فروشنده هم از این موضوع برای فروختن اجناس بیش‌تر با قیمت بالاتر و با نگاهی بدبینانه با کیفیت پایین­‌تر استفاده کند. این‌جاست که باید بلد باشید فروشنده باصداقت را از فروشنده­ای که کمی خرده شیشه دارد، تشخیص بدهید تا کم‌کم در فرهنگ خرید به یک حرف‌ه­ای تبدیل شوید. این نکته­‌ها را در مورد شناخت فروشنده راست‌گو بدانید. ممکن است کمک‌تان کند:

 

اول از همه بهتر است به عقل خودتان رجوع کنید. پس کالایی که می­‌خواهید بخرید از نزدیک ورانداز و با دقت آن را وارسی کنید. خودتان با توجه به طیف قیمتی که برای این نوع کالا (مثلا شلوار جین یا دوچرخه یا ...) در ذهن دارید، قیمتی را برای آن حدس بزنید. بعد قیمت را از فروشنده بپرسید. اگر قیمتی که فروشنده به شما می‌گوید، تفاوت چشم‌گیری با تصور شما داشت، بدانید یک جای کار می‌لنگد، اما همین‌جا کوتاه نیایید. از فروشنده دلیل قیمت را بپرسید و اگر جواب قانع‌کننده­ای نداشت می­‌توانید با خیال راحت فروشگاه را ترک کنید و به فروشگاه بعدی بروید.

وقتی وارد یک فروشگاه می­‌شوید، قبل از این‌که نوبتتان شود می­‌توانید مراوده فروشنده با خریدار دیگر را بررسی کنید. به هر حال او یک الگوی رفتاری ثابت با مشتری­‌هایش دارد و با زیر نظر قرار دادن معامله قبل از خودتان می­‌توانید بفهمید که قرار است چه فرآیندی را با این فروشنده طی کنید. وقتی در مقام ناظر و شاهد یک رابطه خرید و فروشی باشید، مطمئن باشید خودتان راحت‌تر می توانید درباره صداقت فروشنده قضاوت کنید.

 

یکی از راه­‌های رایج برای تشخیص صداقت یک فروشنده آمارگیری از هم‌صنفان است. بگذارید یک مثال بزنیم. شما وارد بوتیکی می­‌شوید و یک تی­‌شرت را می­‌پسندید. قیمت، جنس، دوخت و اطلاعات تی­‌شرت را از فروشنده بخواهید. او به شما آمار می­‌دهد، اما کمی صبر کنید. اگر عجله ندارید، بهتر است به قول معروف «بروید و یک دوری بزنید و بعد برگردید.» با همان دور زدن شما می­‌توانید از بوتیک­‌های دیگر آمار همان تی­‌شرت یا نمونه­‌های مشابه را که دارند، بگیرید. به این ترتیب می­‌توانید بفهمید که چه‌قدر فروشنده به شما راست گفته است.

 

 بدانید و آگاه باشید که «فاکتور خرید» همیشه قابل اعتماد نیست. حتماً برای شما پیش آمده که موقع خرید و چانه زدن با پیشنهاد مرام­کُش فروشنده طرف شده­‌اید که: «اصلا بگذارید فاکتور خریدمان را نشان‌تان بدهم تا خودتان ببینید. سود ما تقریباً صفر است» یادتان باشد که فروشنده پشت پیش‌خوان ایستاده تا اجناس فروشگاه‌اش را بفروشد و سود کند. پس دلیلی ندارد که این همه به خودش زحمت بدهد، در صورتی که با همان قیمت خرید به شما می‌فروشد. معمولاً یکی از راه­‌های کشف فروشنده غیرصادق همین است که به فاکتور فروش متوسل می­‌شود.

فروشنده­ای که قاطعانه درباره جنس، مارک، قیمت و خدمات پس از فروش اجناس حرف می­‌زند، ممکن است کم‌تر دروغ بگوید. در فروشگاه­‌هایی که واقعاً قیمت مقطوع است، چانه زدن معنی ندارد. همین چانه نزدن باعث می­‌شود خیلی از خریداران بی­خیال شوند و اصلاً معامله جوش نخورد، اما از این‌جا می‌توان مطمئن شد که فروشنده با اطمینانی ناشی از صداقت حرف زده است. بدانید که وقتی دارید چانه می­‌زنید و فروشنده هم پله‌پله کوتاه می­‌آید به معنی این است که جایی از این معامله، صداقت به خرج نداده است. البته کشف صداقت یا عدم صداقت فروشنده در این مرحله کمی دیر است.

 

طرز صحبت کردن، نوع نگاه­‌ها و تلاش برای پنهان­کاری خیلی راحت دست آدم­‌ها را رو می­‌کند. کافی است کمی ریزبین باشید تا در همان سه یا چهار جمله اول بفهمید فروشنده صداقت خرج‌تان کرده یا دروغ؛ البته نه‌فقط درمورد فروشنده‌ها که در مورد همه آدم­‌ها می­‌شود از روش «چشم در چشم» برای فهمیدن دروغ استفاده کرد. در اصل اینکه می­‌گویند «چشم­ها دروغ نمی­‌گویند» چندان هم بی‌­ربط نیست.

فروشنده
خریدار
قیمت
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه