تشويق مجلس به قانون گريزي دولت؟

با ادامه بررسی لایحه بودجه در صحن علنی دولت به تغییرات گسترده در لایحه معترض است. دولت می گوید که نمایندگان از ۹۸ بند لایحه بودجه ۹۲ دولت ۲۶ بند را حذف کردند، ۳۵ بند دچار تغییرات گسترده شد و ۶۸ بند به آن الحاق کرده اند.

به گزارش فرارو، ایجاد درآمدهای مشکوک الوصول که تا ۹۵ درصد امکان تحقق آنها وجود ندارد موضوع انتقاد دولت است. دولت پیش از این به شورای نگهبان در خصوص تغییرات وسیع در لایحه بودجه شکایت کرده است. انتقاد دولت این است که کمیسیون مجلس شاکله بودجه را به کلی به هم ریخته است.

بهروز مردای معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با انتقاد از افزایش جهشی ۳۵هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی درآمد عمومی در لایحه بودجه و تغییر سقف بودجه عمومی از ۱۶۷هزار میلیارد تومان به ۲۰۳ هزار میلیارد تومان این تصمیم مجلس را موجب بر هم زدن کامل تعادل و تراز بودجه دانست.

وی با اشاره به وضعیت سال گذشته گفته است که دولت در سال ۹۱ فقط ۵۱۵ میلیارد تومان فروش اوراق مالی داشته است و از ۵ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت عرضه شده تنها توانسته است هزار و ۲۲۶ میلیارد تومان آن را به فروش برساند.

در واکنش به این انتقاد محمدرضا پورابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی گفته است که ماهیت بودجه «پیش‌بینی» درآمد و هزینه است که هر دو قسمت درآمدی و هزینه‌ای بر اساس پیش‌بینی انجام می‌شود، یعنی اگر درآمد محقق شد، آن موقع هزینه انجام می‌شود.

وی در خصوص هزینه هایی که پرداخت آن در بودجه ضروری است گفت: «البته قبول داریم که هزینه‌های جاری الزامات پرداخت به مراتب بیشتر از هزینه‌های عمرانی دارد، اما هرگونه هزینه باید در مقابل تحقق درآمد باشد.»

این در حالی است که معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری در خصوص اجرای این قانون گفته است: «چند راه جلوی پای ما هست یا اینکه محل درآمد این ۳۸ هزار و ۵۰۰میلیارد تومان را که ۲۳ درصد بودجه عمومی کشور است، به طور دقیق مشخص کنیم یا بیاییم پروژه ها را تعطیل کنیم که هیچ کس این را نمی پسندد و راه حل سوم این است که قانون را اجرا نکنیم که این هم نشدنی است.»

در سال های گذشته دولت در این مواقع همواره از بودجه های عمرانی کاسته است. چندی پیش عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با انتقاد از تخصیص منابع به پروژه های عمرانی گفته بود که برای پروژه هایی که به ۴۰۰ -۵۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد ۴ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است که با این روند یک قرن طول خواهد کشید تا پروژه به اتمام برسد.

این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که تا پایان سال گذشته فروش اوراق مشارکت ۱۷۰ هزار میلیارد تومان تعهد مالی برای دولت ایجاد می شود. این تعهدات که عمدتا سررسید ۵ ساله دارند اغلب در دولت بعدی پرداخت خواهند شد. بنابراین مجلس با این افزایش مشکوک الوصول در واقع کسری بودجه را از جیب دولت آینده تامین کرده است.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه