حواس‌تان به خشکی پوست نوزاد باشد

حواس‌تان به خشکی پوست نوزاد باشد

شهرزاد: مراقبت از صافترین و لطیف ترین پوست دنیا که پوست نوزادان است، به نظر کار بسیار دشواری می‌رسد. خانم دکتر فائزه احمدی، متخصص پوست در این زمینه ما را راهنمایی می‌کنند.

 

حواس‌تان به خشکی پوست نوزاد باشد - تصویر 1

 

شپش‌ها دشمن نوزادان

 

مراقب پوست نوزاد باشید گاهی ممکن است نوزاد دچار اگزما شود که در این صورت بهتر است تا حد امکان از مصرف مستقیم کورتون روی محل اگزما خودداری کنید. همراه با بالا رفتن سن بچه ها معمولا بیماری هایشان شبیه بیماری های بزرگترها می شود.

 

با ورود به مدرسه باید مراقبت های بهداشتی بیشتری به عمل آورد. یکی از شایع ترین بیماری های این دوران شپش سر است که کاملا مسری است. از علائم اولیه این بیماری خارش زیاد و ایجاد دانه های بیضی شکل سفید رنگ و ریز روی ساقه موهاست.

 

یادتان باشد که فرق شپش با شوره سر این است که شپش ها به ساقه موها می چسبند و مانند شوره مستقیم روی پوست سر نیستند. در این مرحله شپش ها در اصطلاح عامیانه همان رشک هستند. رشک در واقع تخم حشره است. معمولا این بیماری سه مرحله دارد برای همین درمان آن نیز در حدود 15 روز طول می کشد.

 

مراقب پوست نوزاد باشید

 

زمانی که فرزندتان هنوز نوزاد است گرچه پوستی حساس تر دارد، راحت‌تر می‌توان مراقبش بود. اما زمانی که پا به محیط‌های اجتماعی بزرگتر مثل مهدکودک یا مدرسه می گذارد اوضاع کمی مشکل تر می شود.

 

معمولا پوست نوزادان به طور سیستماتیک هیچ مشکلی ندارد و کاملا صاف است. بنابراین اگر مشکلاتی نظیر قرمزی، پوسته ریزی یا خشکی روی صورت شان بروز کرد حتما باید به پزشک مراجعه کرد. اگر در 4 ماهگی به بعد گونه ها قرمز شدند اگزما آتوپیک ایجاد شده است که بچه ها به مدت طولانی درگیر آن خواهند بود و باید حتما تحت معاینه و درمان قرار بگیرند.

 

ضایعات قارچی

 

یکی دیگر از عوامل بیماری زای پوستی که بچه ها را تهدید می کند، ضایعات قارچی است که از طریق بازی با خاک یا حیونات به بچه ها انتقال می یابد و بدترین شکل آن در بدن کودکان ایجاد کچلی است. امروزه این مدل قارچ بسیار نادر است و از انسان به انسان سرایت می کند.

 

خشکی پوست

 

معمولا خانم هایی که تازه مادر شده اند علاقه بسیار زیادی به حمام کردن نوزادانشان دارند اما یادتان باشد در صورتی که پوست نوزاد خشک باشد باید شستشو و حمام را به حداقل رساند و دائم بدن آنها را چرب نگه داشت.

 

زمانی که غذا دادن به غیر از شیر را به بچه ها شروع می کنید یادتان باشد که تاثیر همه آنها را مانند آب گوشت یا مرغ روی بدنشان امتحان کنید. برخی غذاها خشکی پوست را بیشتر می کنند.

 

معمولا ده درصد از نوزادان تازه متولد شده اتوپیک هستند که در این میان سه درصد آنها دچار اتوپیک پوستی، ریوی یا چشمی می شوند. بنابراین نوزادان حتما باید تحت نظر پزشک باشند. در استفاده از مواد خوراکی، عطر، دئودورانت و صابون های عطری باید دقت بیشتری داشته باشید و در صورتی که هرکدام ازا ین ناراحتی های پوستی را داشته باشد باید از مصرف آنها پرهیز کنید. بهتر است لباس نوزادان حتما نخ باشد تا حساسیت کمتری به وجود بیاورد.

 

مراقبت ها بعد از بارش برف

 

با شروع فصل سرما جدی ترین خطری که بچه را تهدید می کند سرمازدگی است. معمولا با بارش اولین برف به خصوص در صورت تعطیلی مدارس مهار کردن بچه ها کار بسیار دشواری است.

 

اگر بعد از برف بازی دست و پای کودکتان قرمز متمایل به بنفش شد و درد داشت دچار سرمازدگی شده است. برای مدت کوتاهی نباید حرکت کند و برای درمان آن یادتان باشد که بلافاصله دست و پای سرد را زیر آب داغ نگیرید یا آنها را به هر طریق دیگری بلافاصله گرم نکنید. عملیات گرم کردن باید تدریجی صورت گیرد. اگر این حالت مدت زمان طولانی باقی ماند باید حتما به پزشک مراجعه شود.

 

پوست
نوزاد
خشکی پوست
اگرما
سرمازدگی
گرمازدگی
ضایعات
قارچ
برف
شپش
شوره سر
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه