دولت باید چند دهک را حذف کند؟

دولت باید چند دهک را حذف کند؟

اگر دولت بخواهد می‌تواند کسری خود را جبران کند و نیازی نیست ‌هفت دهک را حذف کند. اگر چنین کاری کند، می‌تواند درآمد حاصل را بر‌ زیر‌ساخت‌ها و حمل‌ونقل عمومی و بخش‌های گوناگون هزینه کند، که من این کار را بعید می‌دانم. دولت باید برای جبران این هفت هزار میلیارد،‌ یارانه ۱۲ میلیون ‌را حذف کند؛ حال آنکه این امکان ‌نیز وجود ندارد‌ ‌از بانک مرکزی استقراض یا از سهم صندوق توسعه ملی برداشت کند.

هدفمند کردن یارانه‌ها و اجرای فاز دوم هدفمندی، یکی از مهم‌ترین چاش‌هایی است که دولت یازدهم با آن دست به گریبان است؛ کاری که در آن دولت نه راه پیش دارد و نه راه پس؛ البته دولت همه تلاش خود را می‌کند تا به همه وعده‌هایش به نوعی عمل کند، ولی این امکان هست که در آینده با مشکل کسری بودجه برخورد کند.

هم‌اکنون دولت ‌با توجه به افزایش‌هایی که در قیمت‌ها ایجاد کرده، توانسته به حدود ۵۲ هزار میلیارد درآمد دست‌ یابد؛ اما اگر بخواهد به بخش تولید و سلامت کمک کند، حدود هفت هزار میلیارد کسری دارد که باید برای جبران این مبلغ‌ یا ‌از سهم این کمک‌ها بکاهد و یا از جاهای دیگر استقراض شود و یا اینکه برخی دهک‌ها را حذف کند.

البته چندی پیش، رئیس اتاق بازرگانی اعلام نمود، در کشور پانزده میلیون ‌واجد شرایط دریافت یارانه نقدی هستند که با این حساب، هفت یا هشت دهک از یارانه‌بگیران را در بر نمی‌گیرد؛ اما اگر دولت بخواهد کسری خود را از این راه جبران کند، بنا بر قانون بودجه، دست دولت باز است.

جعفر قادری در گفت‌و‌گو با تابناک درباره مبنای سخنان رئیس اتاق بازرگانی گفت: مجلس به چنین چیزی نرسیده و شاید سخنان وی درباره کسانی باشد که تحت مراقبت نهادهای حمایتی و یا نیازمند حمایت نهاد‌های حمایتی هستند.

وی گفت: در قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، به دولت اجازه داده شده است، برخی از دهک‌ها را حذف کند؛ اما دولت بنا به دلایلی این کار را نکرد و برای اینکه معذوریتی برای دولت ایجاد نشود، مجلس راهکار تعیین سقف درآمدی را به دولت پیشنهاد داد و به نظر نمی‌رسد چیزی که آقای عسکر‌اولادی مطرح کرده، اشاره به این موضوع باشد.

این نماینده با اشاره به اینکه دولت باید قانون را اجرا کند، گفت: برای این کار دولت باید سطح درآمدی افراد را مشخص کرده و به دنبال آن ‌افرادی را که بالا‌تر از این سطح هستند، حذف کند. در هیج جای قانون هدفمندی نیامده که دولت هفت دهک را حذف کند. ما بر این باوریم که دولت اکنون می‌تواند دو دهک و حداکثر سه دهک را حذف کند.

وی در پاسخ به اینکه فقط دو میلیون تن از دریافت یارانه انصراف داده‌اند و با توجه به اینکه دولت قصد کمک به تولید و سلامت از محل درآمد یارانه‌ها را دارد، با کسری بودجه روبه‌روست و این کسری را چگونه جبران خواهد کرد، گفت: پیشتر دولت‌ ۳۰ هزار میلیارد درآمد داشت، ولی‌ با توجه به‌ تغییراتی که روی داده، حدود ۱۲ هزار میلیارد دیگر هم با این افزایش قیمت‌ها به دست می‌آورد که درآمد دولت را ۴۲ هزار میلیارد افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر ۱۱ هزار میلیارد هم که از بودجه پیش بینی شده، می‌تواند برداشت کند که مجموعا ۵۳ هزار میلیارد عاید دولت می‌شود؛ بنابراین، اگر دولت‌ بخواهد به بخش بهداشت بیمه بیکاری و تولید کمک کند، ‌حدود هشت هزار میلیارد کسری خواهد داشت که این میزان را می‌تواند از سهم بهداشت درمان و یا تولید کم کند تا جبران شود. البته دست دولت باز است و می‌تواند با حذف بخشی که درآمد بالایی دارند، کسری خود را جبران کند.

این نماینده افزود: اگر دولت بخواهد می‌تواند کسری خود را جبران کند و نیازی نیست ‌هفت دهک را حذف کند. اگر چنین کاری کند، می‌تواند درآمد حاصل را بر‌ زیر‌ساخت‌ها و حمل‌ونقل عمومی و بخش‌های گوناگون هزینه کند، که من بعید می‌دانم دولت این کار را انجام دهد.
دولت باید برای جبران این هفت هزار میلیارد،‌ ��ارانه ۱۲ میلیون ‌را حذف کند. این در حالی است که این امکان ‌وجود ندارد، ‌از بانک مرکزی استقراض یا از سهم صندوق توسعه ملی برداشت کند

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه