جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور ساعت ۸:‌۲۰ آغاز شد. به گزارش «نایاب فان »، علی لاریجانی، رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان در حالی زنگ آغاز جلسه علنی صبح امروز را به صدا درآورد که ‌۱۹۸ تن از وکلای ملت در صحن مجلس حضور داشتند و بنا بر آن، مجلس کار خود را با ۹۰ کرسی خالی آغاز کرد. در نشست علنی امروز مجلس، کلیات لایحه بودجه سال آینده در دستور قرار گرفت و در صورت تصویب آن، بهارستان نشینان وارد بررسی جزئیات لایحه بودجه می‌شوند. علیرضا منادی سفیدان ...

دولت به برخی‌ها ۹۷ میلیون تومان حقوق پرداخت می‌کند!

جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور ساعت ۸:‌۲۰ آغاز شد.

به گزارش «نایاب فان »، علی لاریجانی، رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان در حالی زنگ آغاز جلسه علنی صبح امروز را به صدا درآورد که ‌۱۹۸ تن از وکلای ملت در صحن مجلس حضور داشتند و بنا بر آن، مجلس کار خود را با ۹۰ کرسی خالی آغاز کرد.

در نشست علنی امروز مجلس، کلیات لایحه بودجه سال آینده در دستور قرار گرفت و در صورت تصویب آن، بهارستان نشینان وارد بررسی جزئیات لایحه بودجه می‌شوند.

علیرضا منادی سفیدان در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۲۶ بهمن) مجلس شورای اسلامی اسامی مخالفان و موافقان گزارش کمیسیون تلفیق در مورد کلیات لایحه بودجه ۱۳۹۴ کل کشور را قرائت کرد.

هادی قوامی، محمدحسن آصفری، محمدابراهیم رضایی، ‌نادر قاضی‌پور، ‌عباس قائید رحمت، محمد حسن ابوترابی فرد، حسین فتاحی، عبدالرضا رستمیان، علی نعمت چاردولی و الیاس نادران به عنوان مخالف این گزارش صحبت می‌کنند.

موافقان آن نیز عبارتند از: سیدهادی حسینی، حمیدرضا عزیزی، ابوذر ندیمی، حبیب برومند، مجید منصوری، عزیز اکبریان، ‌کمال الدین پیرمؤذن، سلیمان عباسی، غلامرضا کاتب و احمد امیرآبادی.

قوامی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۴؛

لایحه بودجه ۹۴ با سیاست‌های کلی نظام هم‌سویی ندارد

هادی قوامی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۴ ضمن تقدیر و گرامیداشت حضور پرشکوه ملت غیور ایران در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: مخالفت بنده با لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ به معنای نادیده گرفتن تلاش دولت و کمیسیون تلفیق مجلس نیست و به هر دو مجموعه خدا قوت می‌گوییم که با تلاش شبانه روزی در زمینه تنظیم لایحه بودجه سال ۹۴ فعالیت داشتند.

وا��ستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی همچنان یکی از ویژگی‌های منفی لایحه بودجه ۹۴

نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعریف بودجه گفت: بر اساس این تعریف بودجه سندی است، حاوی پیش بینی درآمد‌ها و تخمین هزینه‌ها برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده با قدرت اجرایی مشخص بنابراین اگر از این تعریف استفاده کنیم یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که لایحه بودجه باید داشته باشد تبعیت کمی و کیفی از اسناد بالادستی مانند قانون برنامه پنجم، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی نظام است که متأسفانه کلیات لایحه بودجه سال ۹۴ ‌این ویژگی را ندارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، ادامه داد: بحث واریز درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی یکی از ملاک‌ها برای اثبات این ادعاست، زیرا در بند ب لایحه بودجه ۹۴، سهم پیش بینی شده در سال ۱۳۹۴برای صندوق به ۲۰ درصد کاهش یافته در حالی که براساس قانون برنامه پنجم توسعه این سهم در سال ۹۴ که سال پایانی برنامه است باید به ۳۴ درصد افزایش یابد، لذا این وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی همچنان یکی از ویژگی‌های منفی لایحه بودجه ۹۴ همچون بودجه سال‌های قبل است.

قوامی در تشریح ویژگی‌های دیگر دولت رانتیر افزود: چنین دولتی به جای اینکه یک دولت مدنی و پاسخگو باشد ویژگی‌های مدنیت در این دولت کاهش می‌یابد لذا مسائل و مشکلات اداری و ناکارایی‌هایی که در سیستم اداری وجود دارد و مختص اقتصاد نفتی است همچنان در بودجه ۹۴ خودنمایی می‌کند.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از اهدافی که ما در برنامه‌های بالادستی نظام دنبال می‌کنیم کاهش نرخ تورم و بیکاری است اضافه کرد: امروز متأسفانه انبوه فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان یک معضل ساختاری نظام به یک چالش اساسی تبدیل شده است و لایحه بودجه ۹۴ که لایحه پایانی برنامه پنجم توسعه است در خصوص پرداختن به مسائل و مشکلات مانند بیکاری و نرخ تورم برنامه مشخصی ندارد.

قوامی گفت: وقتی در مورد کلیات بودجه حرف می‌زنیم این بودجه در پرداختن به به مسائل کلی کشور از جمله کاهش نرخ ۱۳ درصدی بیکاری عمومی و همچنین نرخ بیش از ۲۵ درصدی بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی دچار مشکل است و به این موضوعات توجه نشده است.

انتقاد از افزایش تبصره‌های بودجه در کمیسیون تلفیق

وی ویژگی منفی دیگر لایحه بودجه ۹۴ را افزایش قیمت‌ها آن هم در کمیسیون تلفیق عنوان کرد و گفت: ما قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را تصویب کردیم که تبصره‌های لایحه بودجه کم شود اما متأسفانه لایحه‌ای که توسط دولت در قالب ۲۰ ماده پیشنهاد شده بود در کمیسیون تلفیق ۱۹ تبصره دیگر به آن الحاق شده و در حدود ۴۰ تبصره شده است و اکثر احکام کمیسیون تلفیق ماهیت افزایش قیمت دارد که این روند در شرایط رکود تورمی که ما تلاش می‌کنیم قیمت‌ها کاهش یابد درست نیست.

افزایش مالیات‌ها خلاف سیاست‌های کلی نظام است

قوامی با تقدیر از تلاش دولت به منظور کاهش نرخ تورم از ۴۳ به ۱۷ درصد تصریح کرد: اما اتفاقات رخ داده در لایحه بودجه سال ۹۴ ما را با افزایش قیمت‌ها در سال ۹۴ مواجه خواهد کرد که این روند در تبصره‌های مختلف قابل مشاهده است در حالی که شرایط رکود تورمی هستیم انتظار می‌رود لایحه بودجه ۹۴ نرخ تورم و بیکاری را کاهش دهد اما شاهد افزایش مالیات‌ها هستیم که این روند خلاف سیاست‌های کلی است.

وی ادامه داد: این در حالی است که دولت‌های سه وظیفه مهم از جمله ایجاد امنیت، ایجاد انتظام عمومی و دسترسی ارزان مردم به کالاهای عمومی را بر عهده دارد به عبارت دیگر مردم در دادرسی‌هایی که دارند هزینه‌های مربوط به کالاهای عمومی باید به صورت ارزان در دسترس مردم باشد و افزایش این هزینه‌ها به قیمت منطقه‌ای شک شدیدی را ایجاد خواهد کرد که اثر تورمی هم به دنبال دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پایان گفت: دو سقفی کردن بودجه یکی دیگر از ویژگی‌های منفی لایحه بودجه ۹۴ است.

حسینی در موافقت با لایحه بودجه ۹۴؛

توجه ویژه دولت براقتصاد دانش‌بنیان در لایحه بودجه ۹۴

سید هادی حسینی در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۶ بهمن) مجلس شورای اسلامی و در موافقت با لایحه بودجه مصوب کمیسیون تلفیق مجلس از ارائه به موقع این لایحه توسط دولت به مجلس قدردانی کرد و گفت: خوشبختانه امسال لایحه بودجه در زمان مقرر و در فضایی آرام بررسی شد، در حالی که در دولت گذشته شاهد مناقشه به دلیل ارائه دیرهنگام لایحه بودجه بودیم.

وی ادامه داد: اکنون شاهد آن هستیم که درآمدهای مالیاتی جایگزین منابع حاصل از فروش نفت شده و این آرزوی دیرینه در بودجه سال آینده در حال محقق شدن بوده و سایر منابع درآمدی جایگزین فروش نفت شده است.

وی با بیان اینکه سهم عمران در بودجه سال ۹۴ حدود ۱۶ درصد افزایش یافته است، گفت: این در حالی است که بودجه جاری تنها ۱۱ درصد افزایش یافته و اگر این نسبت در سال‌های متمادی تداوم یابد، مشکل شکنندگی بودجه حل خواهد شد.

حسینی درخصوص سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده کل کشور بیان کرد: جلوگیری از فرار و تقویت پایه‌های مالیاتی، اقدام مثبتی بوده که در لایحه بودجه ۹۴ به آن تأکید شده است.

وی با اشاره به ضرورت اجرای کامل قانون هدفمندی نیز بیان کرد: قشرهای آسیب‌پذیر همواره نگران تصمیم نادرست مجلس و دولت بوده‌اند و خوشبختانه دولت با پرداخت یارانه نقدی ثابت بسیاری از نگرانی‌ها را رفع کرد. البته اشکالات حذف نشدن لایه‌های مرفه همچنان وجود دارد که خوشبختانه کمیسیون تلفیق این ایراد را نیز تا حد ممکن رفع کرده است.

حسینی، پرداخت بودجه مناسب به دانشگاه‌ها را نیز از موضوعات حائز اهمیت بودجه سال ۹۴ ذکر کرد و گفت: خوشبختانه دولت به این موضوع نیز به درستی پرداخته است.

آصفری در مخالفت با کلیات لایحه بودجه ۹۴؛

انتقاد از افزایش اخذ مالیات در لایحه بودجه

محمد حسن آصفری امروز یکشنبه (۲۶ بهمن‌ماه) در مخالفت با گزارش کمیسیون تلفیق در مورد کلیات لایحه بودجه سال ۹۴‌ افزود: کل بودجه از حیث منابع ۸۲۵ هزار میلیارد تومان است و ۲۵۴ هزار میلیارد تومان از لحاظ درآمد و سرمایه‌داری‌ها است، حال سؤال بنده این است که در بخش کمتر از نزدیک به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان آیا نظارتی وجود دارد؟

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: امید است دولت و مجلس برای این مهم فکر جدی داشته باشد زیرا نمی‌توان کل بودجه را ۸۲۵ هزار میلیارد تومان قلمداد کرد اما بعدی که مجلس قرار است در آن نظارت داشته باشد ۲۵۴ هزار میلیارد تومان باشد.

آصفری تأکید کرد: بهتر است در فعالیت‌های دلال‌ها و واسطه‌گرانی که پول‌های هنگفتی را از دولت می‌گیرند و اما از پرداخت مالیات قرار می‌کنند دقت‌نظر صورت گیرد؛ امروزه افرادی مانند بابک زنجانی یا مربی فوتبال درآمدهای بسیار بالایی دارند که در بحث پرداخت از مالیات هیچ نظارت، قانون و آیین‌نامه ضابطه‌مندی در این خصوص وجود ندارد

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: آیا با ۶ میلیون تومان وام ازدواج چطور می‌توان توقع داشت که ازدواج و تشکیل خانواده شکل گیرد لذا این مبالغ نمی‌تواند راهگشایی برای حل ازدواج جوانان باشد.

آصفری با یادآوری اوراق مشارکت وقفی‌ افزود: سال گذشته مردم با مشارکت خود، اوراق مشارکت وقفی خریداری کردند و در این میان بسیاری از پروژه‌های نیمه کاره نیز تکمیل شد اما متأسفانه امسال این مهم حذف شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، گفت: اکنون پروژه‌های نیمه کاره‌ای در کشور وجود دارند که پانزده سال‌‌ رها شده و با لابی‌های سفارشی ۸۰ درصد اعتبار در نظر گرفته شده؛ ‌اما یک پروژه ۴۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت داشته اما اعتبار کمی برای آن در نظر گرفته شده است.

اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای تأمین آب روستا‌ها

عضو هیأت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در لایحه بودجه ۹۴ به موضوع آب، راه و تامین گاز روستا‌ها توجه ویژه‌ای شده است به طوری که ۵۰۰ میلیون دلار برای آب، ۴ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی و حدود ۶۰۰ میلیارد تومان برای تامین قیر مورد نیاز و اصلاح توسعه راه‌های روستایی در نظر گرفته شده است.

ندیمی تصریح کرد: در مورد دانشگاه‌ها، تعمیر خوابگاه‌ها و بهبود وضعیت تغذیه دانشگاه‌ها باید منابعی دیده می‌شد که در همین رابطه ۲۸۵ میلیارد تومان برای هزینه‌هایی از این قبیل غیر از منابع دیده شده در فصول مربوطه دیده شده است.

وی گفت: در رابطه با مباحث مربوط به کمک‌های فنی و اعتباری ۱۰ هزار میلیارد تومان برای سیستم‌های آبیاری نوین دیده شده است، دوستی فرمود شرکت‌ها چه شده‌اند باید گفت این شرکت‌ها هیأت مدیره دارند و البته بسیاری از این شرکت‌ها مثل آبفار و آب روستایی زیان ده هستند.

وی گفت: ما با شما هم عهد هستیم که اگر دولت نتواند پایان سال بعد نرخ تورم را به ۱۴ درصد برساند به این جامعه توجه لازم نشده و باید فکر دیگری مانند سبد کالا و مانند آن در پیش گرفته شود.

ندیمی گفت: در مورد یارانه ده‌ها پیشنهاد مطرح شد که در خصوص حذف یارانه‌ها پردرآمد‌ها به توافقاتی رسیدیم و حذف خانوارهای با درآمد ۵/۲ میلیون تومان تصویب شد که اگر در این رابطه ابهامی وجود دارد می‌توانید پیشنهاد اصلاحی خود را مطرح کنید.

قاضی‌پور در مخالفت با لایحه بودجه ۹۴ کل کشور مطرح کرد؛

ضرورت توجه به معیشت فرهنگیان، بازنشستگان و کارگران در لایحه بودجه

نماینده مردم ارومیه با بیان اینکه من همواره مخالفت خود را با فشار اقتصادی به مردم اعلام کردم، گفت: حقوق فرهنگیان پایین است و حقوق فعلی آن‌ها برای حل مشکلات مالی و مسکن این قشر کافی نیست.

وی تصریح کرد: بودجه باید براساس سیاست‌های کلی ابلاغی و همچنین اسناد بالادستی تنظیم شود که متأسفانه در حال حاضر اقتصاد مقاومتی لحاظ نشده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: هزینه‌های جاری بالایی برای واحدهایی مانند نهاد ریاست جمهوری در نظر گرفته شده که این موضوع نشان می‌دهد هزینه انتخابات در دوره دهم مجلس و همچنین انتخابات خبرگان رهبری بالاست.

قاضی‌پور گفت: با اینکه عضو کمیسیون تلفیق هستم اما همیشه در آنجا مخالفت خود را با فشار به مردم اعلام کردم. باید پرسید فرهنگیان چه سهمی از بودجه دارند و چرا از بودجه به این قشر توجه کافی نشده است؟ چرا منزلت فرهنگیان لحاظ نمی‌شود؟ در این زمینه نقوی حسینی رئیس فراکسیون فرهنگیان به حقوق پایین آن‌ها معترض بود، به دلیل اینکه حقوق فعلی فرهنگیان برای حل مشکلات مالی و مسکن این قشر کافی نیست.

وی تصریح کرد: مبنای حقوق کارگران با چه معیار و شاخصی لحاظ می‌شود؟ چرا باید اقشار کارگری مورد ظلم قرار بگیرند و به معیشت خانوار آن‌ها توجه نشود؟ فراکسیون کارگری مجلس و آقای محجوب دبیرکل خانه کارگر مخالفت خود را با این لایحه اعلام کرده‌اند. البته برای ایراد نطق، آقای محجوب ثبت‌نام کردند که شانس وی نیز مانند کارگران بود! برای نطق انتخاب نشد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس نهم گفت: قرار بود احکام دائمی دیگر در لایحه بودجه تکرار نشود، اما اینگونه نشده و احکام به نفع سرمایه‌داران و پولدارهاست و در لایحه مذکور به هیچ وجه به موضوع اشتغال جوانان تحصیل‌کرده توجه نشده، چرا در بودجه به موضوع دوشغله‌ها رسیدگی نشده است؟ چرا به اختلاف حداقل و حداکثر حقوق اشاره‌ای نشده است؟ حداکثر حقوق باید ۷ برابر حداقل حقوق باشد، این در حالی است که حقوق یک معلم در روستا کمتر از یک میلیون تومان است، اما فیش‌های حقوقی به دست ما می‌رسد که در یک شرکت به ظاهر خصوصی که عملا در اختیار دولت است تا ۹۷ میلیون تومان حقوق پرداخت می‌شود که اگر این را با حقوق ۶۰۰ هزار تومانی وزارت کار مقایسه کنیم یعنی ۱۶۱ برابر حقوق به اشخاصی داده شده است. باید سؤال کرد، پس عدالت امام علی (ع) در این موضوع کجاست؟

برومند در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۴ تأکید کرد؛

جلوگیری از فرارهای مالیاتی و تمرکز بر اقتصاد دانش‌بنیان در بودجه ۹۴

حبیب برومند داش قاپو در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۶ بهمن) مجلس شورای اسلامی و در موافقت با لایحه بودجه مصوب کمیسیون تلفیق مجلس گفت: لایحه بودجه امسال نه تنها یک لایحه کار‌شناسی شده و نسبتاً کامل است، بلکه یک لایحه سیاسی هم محسوب می‌شود و دولت تدبیر و امید با تنظیم این نوع لایحه، خواب قدرت‌های سلطه‌طلب و ایادی خودفروخته آن‌ها را که با ارزان کردن نفت، حلقه محاصره فشار بر ملت ایران را افزایش می‌دادند، برهم زد.

برومند ادامه داد: عدم وابستگی به نفت این فرصت را به کشور می‌دهد که بخش کشاورزی و سایر بخش‌های بنیادین را تقویت نماید. همچنین برجستگی دیگر لایحه بودجه، افزایش سهم مالیات بر بودجه برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی بود که البته مالیات کارمندان افزایش ندارد و فقط از واردکنندگان کالاهای لوکس و فرارکنندگان از مالیات اخذ می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه توجه به اقتصاد دانش‌بنیان یک برجستگی دیگر لایحه بودجه ۹۴ است، افزود: استفاده از احکام غیربودجه‌ای یعنی توجه به هزینه‌ها، نمونه دیگر برجستگی لایحه بودجه سال آینده کل کشور است. همچنین توجه به احکام برنامه پنجم در این لایحه یکی دیگر از نکات برجسته می‌باشد.

مصباحی مقدم در مخالفت با لایحه بودجه سال ۹۴؛

افزایش وابستگی به درآمدهای نفتی در لایحه بودجه۹۴

غلامرضا مصباحی مقدم در مخالفت با لایحه بودجه سال ۹۴ و در خصوص این مخالفت گفت: اتکای به نفت نسبت به درآمد قابل پیش بینی نفت نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش یافته است آنچه برای درآمدهای نفت پیش بینی شده ۱۰۰ درصد در لایحه پیشنهادی دولت منظور شده است و در کمیسیون تلفیق نیز با آن موافقت شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلام‌شهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین ۱۲ درصد از سهم صادرات نفت برای صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده، پس استفاده از نفت افزایش یافته و اعلام اینکه اتکای به نفت کاهش یافته اشتباه است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس لایحه بودجه سال ۹۴ را انبساطی اعلام کرد و گفت: براساس اعلام معاون برنامه‌ریزی و معاونت راهبردی رئیس جمهور ۱۸۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی عملکرد بودجه سال آتی است، در حالی که کمیسیون تلفیق برای بودجه عمومی ۲۱۶ هزار میلیارد تومان علاوه بر منابع مذکور در نظر گرفته که در صورت تحقق کل درآمد‌ها این رقم هزینه خواهد شد. حال این سؤال مطرح می‌شود که آیا بودجه افزایش جهشی نداشته و انبساطی تنظیم نشده است؟

وی ادامه داد: هزینه‌هایی که این بودجه برای کشور پدید آورده، نسبت به سال جاری هم افزایش دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص ضرورت اجرای کامل قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها بیان کرد: اگر اصلاح قیمت حامل‌های انرژی مطابق قانون هدفمند کردن یارانه‌ها استمرار پیدا کند ما را به هدف نزدیک می‌کند.

به گفته مصباحی مقدم میانگین مصرف انرژی در کشور ما چهار برابر میانگین جهانی است و مصرف گاز در ایران بیشتر از کل اروپا و چین است، حال سؤال اینجاست که آیا این مسیر باید ادامه یابد؟

وی با اشاره به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص قانون هدفمندی گفت: ایشان می‌فرمایند قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نباید نیمه‌کاره و متوقف بماند وگرنه مانند یک ساختمان زیر برف خواهد بود اما متأسفانه، نه دولت به این موضوع توجه کرده و نه کمیسیون تلفیق. و این کمیسیون جرأت و جسارت لازم را به خرج نداد.

وی در خصوص درآمدهای مالیاتی نیز بیان کرد: رئیس سازمان امور مالیاتی در گذشته اعلام کرد که درآمدهای مالیاتی توان تامین کل درآمدهای بودجه جاری کشور را دارد، در حالی که بودجه جاری کشور ۱۶۶ هزار میلیارد تومان بوده اما مالیات پیشنهادی دولت در بخش مالیات ۸۶ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

وی از برگزاری همایش‌های بدون ثمره انتقاد کرد و افزود: مقام معظم رهبری می‌فرمایند که این همایش‌ها چه فایده‌ای دارند و به جای همایش باید به فکر عمل بود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: با مصوبات کمیسیون تلفیق اختیار مصرف ۲۱۶ هزار میلیارد تومان منابع به دولت داده می‌شود اما در کجا آمده که این منابع باید در‌‌ همان ردیف‌ها هزینه شود، و با این لایحه تنظیمی ۱۶ هزار میلیارد تومان منابع بدون برنامه‌ریزی در اختیار دولت قرار می‌گیرد و تقاضای من رای ندادن به کلیات لایحه بودجه سال آتی است.

پیرموذن در موافقت با لایحه بودجه ۹۴ تأکید کرد

محرز بودن شفافیت و عملیاتی بودن بودجه تقدیمی دولت به مجلس

کمال‌الدین پیرموذن در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۶ بهمن) مجلس شورای اسلامی و در موافقت با لایحه بودجه سال ۹۴ گفت: در بودجه سال‌های اخیر که دولت‌های معاصر ایران به نفت تکیه زده و کارهای خود را با درآمد نفت سامان داده بودند و ناکارآیی‌های خود را با آن پوشاندند، امسال با توجه به تقلیل وابستگی به نفت به ملت تکیه زدند و از ذخایر دانش، توان، سرمایه، آگاهی و تجارب آنان و از قابلیت‌های فوق‌العاده چون معادن و طبیعت‌گرایی بهره گرفتند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تغییر در سیاست‌های بودجه‌ای بر اقتصاد کلان بسیار تأثیرگذار است و خوشبختانه بودجه‌ریزی امسال دچار تغییر و تحول جدی نسبت به سال‌های گذشته شده است و غالباً دارای ماهیت بودجه‌ای بوده و در راستای اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تکالیف دولت در برنامه پنجم توسعه تدوین شده است.

وی تصریح کرد: بودجه سال آینده کل کشور، تعدیل تورم را هدف گرفته و معترض اختیارات دولت جهت پایان دهی به دیوان‌سالاری در کشور نیست و دارای آثار مشخص برای افزایش بهره‌وری از منابع می‌باشد، از این‌رو محاسبات مراکز پژوهشی نشان می‌دهد به لحاظ تأثیر مستقیم هزینه‌های عمرانی و سرمایه‌گذاری‌ها و رشد اقتصادی از منظر حساب‌های ملی لایحه بودجه سال ۹۴ منجر به حداقل قریب ۳ درصد رشد اقتصادی می‌شود.

پیرموذن تأکید کرد: همچنین به لحاظ کاهش ۳. ۳ درصدی هزینه‌های جاری پیش‌بینی شده در لایحه بودجه نسبت به قانون بودجه سال جاری، در افزایش رشد اقتصادی موثر است و در کل لایحه بودجه سال ۹۴ نسبت به سال‌های قبل با برخورداری از علم روز اقتصاد از شفافیت و عملیاتی بودن بیشتری برخوردار است، از این ‌روی در ایجاد ثبات اقتصادی و توجه به عدالت اجتماعی و بستن عموم روزنه‌های اختلاس و تحرک رشد اقتصادی دارا و ندار و بهبود اشتغال، پیش‌بینی‌های لازم به‌عمل آمده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه اولویت‌بندی‌های دلسوزانه برگرفته از توجه واقعی به منابع ملک ملت و توازن متواضع عادلانه است، افزود: با تغییرات اساسی در لایحه بودجه سال آینده کل کشور، فضای توسعه و محرومیت‌زدایی به اقصی‌نقاط کشور خواهد رسید و خصوصی‌سازی سالم و بهره‌گیری از فاینانس از تمام پروژه‌های عمرانی کشور بسترسازی شده است.

وی ادامه داد: نباید فراموش کرد که تغییر سیاست‌های اقتصادی دولت رانتی، سوداگرانه، مصرف‌گرایانه و غیرمولد و پایان‌دهی به دولت بزرگ به مفهوم چوب لای چرخ توسعه است و سیاست‌های پیش ‌رو و تولیدمحور که مصرف خود را از وابستگی‌های نفتی و توزیع پول به متمکنین و رفاه اجتماعی واقعی تغییر داده و می‌دهد، به مددرسانی عموم نمایندگان و آگاه مجلس به طور شدید نیازمند است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: توجه و حمایت از سرمایه‌گذاری و واردات کالاهای سرمایه‌ای و جمع کردن فشارهای بی‌سابقه به تولیدکنندگان مورد سیاست‌های حمایتی بودجه‌ای واقع شده است و برای اولین‌بار این بودجه هدفمند و واقع‌گرایانه موجبات درهم ریختن نظام حقوقی کشور نشده و مشکل کسری بودجه که کانون اصلی مشکلات است را کلید نمی‌زند.

پایان جلسه علنی نوبت صبح امروز مجلس

محمدحسن ابوترابی‌فرد زنگ پایان نشست علنی نوبت صبح مجلس شورای اسلامی را راس ساعت ۱۲ و ۲ دقیقه به صدا درآورد.

نایب‌رئیس مجلس تصریح کرد: ادامه جلسه علنی امروز، رأس ساعت ۱۴ و با دستور کار ادامه بررسی کلیات لایحه بودجه خواهد بود.

کلیات لایحه بودجه سال ۹۴ تصویب شد

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس با کلیات لایحه بودجه سال ۹۴ موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۶ بهمن) در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۹۴ کل کشور، پس از استماع سخنان موافقان و مخالفان، با کلیات این لایحه با ۱۵۲ رأی موافق، ۴۳ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه