دکور خانه خود را با کمترین هزینه تغییر دهید

دکور خانه خود را با کمترین هزینه تغییر دهید

عوض کردن دکوراسیون اتاق کودک، کار پر خرج و پر هزینه ای است اما مسلما اتاق یک بچه 2 ساله با اتاق یک بچه 6 ساله تفاوت های زیادی دارد. شکل اتاق باید متناسب با سن و توانایی های بچه عوض شود. برای این که این تغییر دکوراسیون را به راحتی و با صرف کمترین هزینه انجام دهید، پیشنهادهای ما را بخوانید.

 

دکور خانه خود را با کمترین هزینه تغییر دهید - تصویر 1

 

برای بچه های صفر تا 2 سال

 

کودک این را دوست دارد:

 

کشف محیط اطراف

 

متمرکز شوید روی:

 

کف اتاق

 

فرزند شما در این سن اینگونه است: برای کشف محیط اطرافش هر کاری می کند. هر چیزی را که جلویش قرار دارد برمی دارد و حتی به دهانش میگذارد.

 

مهمترین چیز برای بچه های این سن این است که بتوانند به راحتی به اسباب بازیهای خود دسترسی داشته باشند و بتوانند بدون نگرانی هر کاری با آنها بکنند. فقط دیدن اسباب بازیها کافی نیست. بچه ها باید با اسباب باز یهایشان در تماس باشند و بتوانند با تمام حسها آنها را کاملا کشف کنند.

 

از این وسایل کمک بگیرید:

 

باید کف اتاق بچه را با اسباب بازیهای بی خطر پر کنید؛ اسباب بازیهایی که گوشه های تیز نداشته باشند و اگر بچه آنها را به دهان گذاشت برای او خطری نداشته باشد.

 

مثلا یک سطل پر از آجرهای لگو برای بچه ها درا ین سن خطرناک است. چند سطل در اتاق داشته باشید و اسباب باز یها را در آن بریزید و کف اتاق بگذارید.

 

اینطوری هم جمع وجور کردن برای شما راحتتر است و هم بچه ها میتوانند به راحتی به هر اسباب بازی که دوست دارند، دسترسی داشته باشند. در این مرحله باید بیشتر از هر جای دیگری از اتاق به چیدمان کف دقت کنید و همه چیز را درا ختیار کودکتان بگذارید.

 

چیزهایی که باید بخرید:

 

چند سطل پارچه ای رنگی. هر کدام از این سطلها حدود 10 هزار تومان قیمت دارند و میتوانید آ نهارا از اسباب بازی فروشیها یا بعضی از مغاز ه های فروش لوازم منزل بخرید.

 

اسباب بازی های چوبی رنگی:

 

این اسباب بازیها بهترین وسیله بازی برای کودک شما هستند. دقت کنید، اسباب بازیهایی که میخرید گوشه تیز یا ر��گ خطرناک نداشته باشند. بسته به مارک اسباب بازی باید برای خرید هر مجموعه از آ نها از 10 تا 30 هزار تومان هزینه کنید.

 

برای بچه های 2 تا 4 سال

 

کودک این را دوست دارد:

 

تنها یک فعالیت خاص را انجام دهد

 

متمرکز شوید روی:

 

ساخت یک فضای بازی

 

فرزند شما در این سن این گونه است: او شروع می کند به تمرکز برای مدت طولانی در یک زمان خاص. او با این تمرکزها و بازیهای تنهایی، خودش را کشف کرده و وسایل پیرامونش را دقیق تر درک می کند.

 

فرزند شما ممکن است در این سن 10 دقیقه در خودش فرو برود یا با یک اسباب بازی خاص مشغول باشد بدون اینکه به اطراف توجه کند. این زمانها هرچقدر هم که کوتاه باشند، میتوانند باعث رشد فکری و ذهنی کودک شما شوند و شما باید این فرصت را برای آ نها ایجاد کنید.

 

از این وسایل کمک بگیرید:

 

یک میز و صندلی بچگانه درا تاق کودک قرار دهید.این میز و صندلی جایی برای تفریح و خلاقیت فرزند شما خواهد بود. به عبارت دیگر این میز جایی خواهد بود برای اینکه کودک به کتابهایش نگاه کند یا به راحتی با اسباب بازیهایش بازی کند.

 

این میز تمرکز کودک شما روی وسیله ای که با آن مشغول است را بالا می برد. همین طور که کودک شما بزرگتر می شود و به کارهای هنری علاقه بیشتری نشان می دهد، این میز برای او جایی خواهد شد که بتواند به راحتی وسایلش را پهن کند و با آ نها مشغول شود.

 

اندازه صندلی را به گونه ای انتخاب کنید که برای نشستن کودک راحت باشد و برای زمانی که بزرگتر و درنتیجه سنگینتر میشود به اندازه کافی محکم باشد. این صندلی باید به شما امکان دهد فرزندتان را در حال بازی در آغوش بگیرید یا کنارش بنشینید و در خواندن کتاب ها یا بازی با او همراه شوید.

 

چیزهایی که باید بخرید:

 

یک میز کوتاه: این میزها را با هر قیمتی میتوانید گیر بیاورید. حتی میتوانید خودتان آن را بسازید،اما اگر بخواهید یک میز خوب، امن و محکم بخرید باید حدود 30 تا 50 هزار تومان برای آن هزینه کنید.

 

چهارپایه: چهارپایه صندلی خوبی برای این نوع بازی است و خیلی ارزان تمام خواهد شد. برای خرید هر کدام از آ نها حدود 10 هزار تومان بودجه نیاز دارید.

 

صندلی: اگر کودک شما طولانی مدت روی چهارپایه مینشیند ممکن است خسته شود. در این صورت بهتر است برای او صندلی بخرید. قیمت این صندلیها حدود 20 هزار تومان است.

 

برای بچه های 4 تا 7 سال

 

کودک این را دوست دارد:

 

خواندن و نگاه کردن به کتاب

 

متمرکز شوید روی:

 

یک گوشه راحت

 

فرزند شما در این سن اینگونه است: با اینکه کودک در این سن هنوز خواندن را بلد نیست اما به کتاب واکنش مثبت نشان می دهد. در کتاب کلی چیز ناشناخته هست که کودک دوست دارد آ نها را کشف کند؛ ا ز تصاویر بگیرید تا نوشته هایی کهن می تواند آنها را بخواند.

 

مهمترین ویژگی کتاب این است که کودک با تعریف داستانهای آن برای پدرومادر، توانایی گفتاری خود را بالا میبرد. کتابهای شعر و داستان دایره لغات کودک شما را هم بالا می برد.

 

وجود یک مکان مناسب در اتاق که کودک بتواند در آن به همراه شما کتاب بخواند و بتوانید در مورد آن با هم حرف بزنید کسب این توانایی را راحتتر می کند.

 

از این وسایل کمک بگیرید:

 

یک مبل راحتی یا هپی چیر یک گوشه اتاق بگذارید. حتما از گوشه اتاق استفاده کنید تا دنج بودن فضا تمرکز فرزندتان را بالا ببرد. این مبل باید به اندازه کافی هیجان انگیز و راحت باشد و در عین حال اندازه آن طوری باشد که شما به راحتی بتوانید کنار آن بنشینید و همراه با کودکتان کتاب بخوانید.

 

مبل را جایی کنار قفسه کتابهای کودک بگذارید تا او با نشستن روی مبل بتواند کتابهایش را ببیند. اگر کودک شما به سنی رسیده که بتواند خودش کتاب بخواند میتوانید یک چراغ مطالعه هم کنار مبل قرار دهید.

 

چیزهایی که باید بخرید:

 

مبل راحتی: بهتر است یکی از مبلهای راحتی هال منز لتان را به اتاق کودک بیاورید و هزینه اضافی متحمل نشوید. اما اگر این کار امکان پذیر نیست میتوانید با حداکثر 100 هزار تومان یک مبل راحت برای اتاق کود کتان بخرید. بهتر است یک رنگ شاد انتخاب کنید.

 

هپی چیر: خوبی این صندلی ها این است که به خاطر شکل متفاوت و بامزه آنها، بچه ها با آ نها خیلی راحت ارتباط برقرار می کنند و از نشستن روی آن لذت می برند. رنگهای متفاوتی از آن در بازار وجود دارد. هر کدام از این صندلیها بین 60 تا 80 هزار تومان قیمت دارد.

 

چراغ مطالعه: یک چراغ با نور مناسب بین 10 تا 20 هزار تومان قیمت دارد.

 

قفسه کتاب: اگر اتاق کودک شما به اندازه کافی بزرگ است میتوانید یک دکور برای او بخرید که هم کتا بهایش را در آن بگذارید هم اسباب باز یهایش را. قیمت این دکورها 80 تا 150 هزار تومان است اما اگر جا ندارید میتوانید قفسه دیواری بخرید.این قفسه ها قیمت خیلی کمتری دارند. 20 تا 50 هزارتومان باید برای آن بپردازید.

 

برای بچه های 7 تا 10 سال

 

کودک این را دوست دارد:

 

استقلال بیشتر

 

متمرکز شوید روی:

 

کمدها

 

فرزند شما در این سن اینگونه است: کودکان این سنی از اینکه وظیفه ای به عهده داشته باشند یا در زندگی چیزی مخفی و خصوصی برای خودشان داشته باشند لذت می برند. مهم است که در این سن به بچه ها اجازه انتخاب بدهید.

 

چه اجازه انتخاب لباس ها و اسباب باز یها و چه اجازه انتخاب در چیدمان اتاق یا کمدی که وسایل خصوصی اش را در آن بگذارد.

 

از این وسایل کمک بگیرید:

 

بدون اینکه برای خودتان دردسر درست کنید به فرزندتان اطمینان بدهید که مستقل است. به او این امکان را بدهید که با بازی کمدش را مرتب کند.

 

مثلا به او بگویید لباس های مدرسه را روی چوب لباسی های قرمز یا لباس های راحتی را روی چوب لباسی های زرد بچیند. در واقع به او امکان دهید خودش انتخاب کند ولی شما او را راهنمایی کنید.

 

او می تواند هر چقدر که می خواهد مهمان داشته باشد، اما باید وظیفه مرتب کردن خانه بعد از مهمانی را به خود او بسپارید. اتاق کودک شما باید طوری باشد که خودش بتواند به راحتی آن را بچیند و بعد از بازی آن طور که دوست دارد مرتب کند. پس باید جای زیادی برای انباشته کردن وسایل در کمد او ایجاد کنید.

 

چیزهایی که باید بخرید:

 

چوب لباسی های رنگی برای کمد: هر بسته از این چوب لباسی ها که حدود 8 چوب لباسی دارد بین 5 تا 10 هزار تومان قیمت دارد. ارزان ترش هم در بازار پیدا می شود.

 

جاجورابی: این جاجورابی ها به در کمد آویزان می شوند و چیزهای زیادی غیراز جوراب در آن جا میگیرد. هر کدام از آن ها بسته به اندازه بین 5 تا 20 هزار تومان قیمت دارند.

 

جعبه های پلاستیکی: فرزند شما می تواند در این جعبه ها کفش یا اسباب باز یهای خرده ریزش را بگذارد. هر کدام از آنها حدود 5 هزار تومان قیمت دارند؛ البته می توانید از جعبه های خالی کفش هم برای این کار استفاده کنید.

 

دکوراسیون
اتاق
کودک
سن
اسباب بازی
صندلی
کف اتاق
کتاب
مبل
مدرسه
چوب لباسی
کمد
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه