بر قومی گذر کردم که روی خود را با چنگال خویش خراش می‌دادند…. آنچه در پی می آید عذاب بیان شده برای غیبت است در روایات:. در برخی روایات آمده است که در روز قیامت غیبت کننده گوشت خود را می‌خورد. مرحوم شیخ صدوق به سند خود از امام علی (ع) نقل می‌کند که در ضمن موعظه های خود به نوف البکالی فرمود:”… از غیبت دوری کن، زیرا غیبت نان و خورش سگ‌های آتش است. ای نوف! دروغ‌گوست کسی که فکر می‌کند حلال زاده است در حالی که گوشت‌های مردم را با غیبت کردن می‌خورد. “. در روایت دیگری از پیامبر اکرم (ص) آمده است ک ...

غذای سگان جهنم

jahanam[Kamyab.IR]

..بر قومی گذر کردم که روی خود را با چنگال خویش خراش می‌دادند…

آنچه در پی می آید عذاب بیان شده برای غیبت است در روایات:
در برخی روایات آمده است که در روز قیامت غیبت کننده گوشت خود را می‌خورد. مرحوم شیخ صدوق به سند خود از امام علی (ع) نقل می‌کند که در ضمن موعظه های خود به نوف البکالی فرمود:”… از غیبت دوری کن، زیرا غیبت نان و خورش سگ‌های آتش است. ای نوف! دروغ‌گوست کسی که فکر می‌کند حلال زاده است در حالی که گوشت‌های مردم را با غیبت کردن می‌خورد. “
در روایت دیگری از پیامبر اکرم (ص) آمده است که :” کسی که فرد مسلمانی را غیبت کند، روزه‌اش باطل گردد و وضویش شکسته شودو در قیامت در حالی محشور می‌شود که از دهانش بویی بدتر از مردار به مشام می‌رسد، به طوری که اهل قیامت از بوی او در عذاب خواهند بود. ”
همچنین انس بن مالک به نقل از رسول خدا (ص) می‌گوید:” در شب معراج بر قومی گذر کردم که روی خود را با چنگال خویش خراش می‌دادند. از جبرئیل پرسیدم: این‌ها چه کسانی هستند؟ گفت: این‌ها کسانی هستند که غیبت مردم را می‌کردند و آبروی مردم را می‌بردند. ” کسی که تلاش می‌کند عیب‌های پوشیده مردم را برملا کند، خداوند او را رسوا خواهد کرد. چنان که امام صادق (ع) به نقل از رسول خدا (ص) فرمود:” ای کسانی که به زبان اسلام آورده‌اید و ایمان به قلب شما وارد نشده است! مسلمانان را سرزنش نکنید! و عیب‌های پوشیده آن‌ها را جستجو نکنید! زیرا کسی که پوشیده های آن‌ها را جستجو کند، خداوند پوشیده‌هایش را جستجو کند، افتضاح نماید، اگر چه در خانه‌اش باشد. ” فردی که عیب‌های پوشیده مردم را افشا می‌کند؛ چون مردم ناموس الهی‌اند، هتک حرمت الهی کرده است. پس در این عالم و آن سرا رسوا خواهد شد.
در روایتی از امام باقر علیه‌السلام آمده که رسول خدا (ص) در معراج از خداوند پرسید: ” ای پروردگار! حال مؤمن نزد تو چگونه است؟فرمود، ای محمد! کسی که دوستی از من را اهانت کند، پس همانا به محاربه با من اقدام کرده است…” در روایتی دیگر از امام صادق علیه‌السلام آمده است که غیبت کردن سبب خروج از ولایت الهی و ورود در ولایت شیطان می‌شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه