قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید

سایت چیدانه: فرش و قالی در دکوراسیون خانه، به‌خصوص در خانه ما ایرانی‌ها، حرف اول را می‌زند. اما انتخاب فرش مناسب فقط منحصر به رنگ و طرح آن نیست. باید بدانید فرشی که می‌خرید را کجا و چگونه پهن کنید.یکی از قوانین استفاده از فرش و قالی در خانه این است که به قدری بزرگ باشد تا زیر پایه‌های مبل، صندلی یا کاناپه قرار بگیرد. یعنی این‌که مبل را روی فرش بگذاریم. اما این قانون همیشه هم جواب نمی‌دهد و باید روش‌های مختلف را امتحان کرد.   

 

 

قانون اول: پایه‌های جلوی مبل روی فرش و پایه‌های عقب روی زمین باشند

 

همان‌طور که در عکس می‌بینید در این اتاق زیبا، مبل به‌گونه‌ای روی فرش قرار گرفته است که پایه‌های جلوی مبل روی فرش و پایه‌های عقب روی زمین هستند. این ‌ترفند در بیش‌تر مکان‌ها کاربرد دارد. به‌این‌ترتیب، می‌توانید قاعده قرارگیری مبل روی فرش را رعایت و فاصله مبل‌ها را نیز از هم زیاد کنید.  

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 1

 

 

 

قانون دوم: تعدادی از پایه‌های جلو روی قالی باشند

 

بعضی مواقع بهتر است چهارپایه‌های صندلی‌ها و پایه‌های جلوی مبل روی فرش و پایه‌های عقب مبل یا کاناپه روی زمین باشند. با این کار می‌توانید فضای اتاق را به‌اندازه دل‌خواه باز یا بسته کنید. در ضمن، باعث ایجاد کنتراست با کف‌پوش نیز می‌شود.

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 2

 

 

قانون سوم: هر چهارپایه روی قالی

 

این عامل به ‌اندزه فرش یا قالی بستگی دارد. وقتی قالی بزرگ است و می‌توان همه مبل‌ها و صندلی‌ها را روی آن قرار داد، نیازی نیست دوپایه روی زمین و دو پایه روی فرش باشد؛ هر چهارپایه مبلمان را روی فرش قرار دهید.

 

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 3

 

در این عکس نمونه زیبایی از قالیچه با طرح گرافیکی می‌بینید که مبلمان کاملا روی آن قرار داده شده‌اند.

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 4

 

 

قانون چهارم: هیچ پایه‌ای روی قالی نباشد

 

اگر به استفاده از قالیچه‌های کوچک با طرح‌های برجسته تمایل دارید، بهتر است صندلی یا مبلمان را در اطراف قالی بچینید و هیچ کدام از پایه‌های آن‌ها روی قالی نباشد. این کار باعث می‌شود تا قالیچه بیش‌تر خودش را نشان بدهد.  

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 5

 

 

 قانون پنجم: فاصله 45 سانتی‌متر از لبه‌های دیوار


این قانون سال‌ها است که در بیش‌تر خانه‌ها رعایت می‌شود. فرش یا قالی را طوری در اتاق پهن کنید که از اطراف دست‌کم 45 تا 50 سانتی‌متر با دیوار فاصله داشته باشد.

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 6

 

این قانون را در فضاهای کوچک هم می‌توانید اجرا کنید و فقط باید 50 سانتی‌متر را به مثلا 20 سانتی‌متر کاهش دهید. اتفاقا این طرح در فضاهای کوچک بیش‌تر خودنمایی می‌کند.

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 7

 

قانون ششم: همه اتاق را با فرش پر نکنید


برای این‌که فضای مدرن‌تر و شیک‌تری در اتاق یا پذیرایی داشته باشید، باید بین دیوار و فرش فاصله باشد. یعنی فرش باید حداقل چند سانتی‌متر کوچک‌تر از متراژ اتاق باشد تا کمی از زمین و کف‌پوش هم دیده شود. در این عکس می‌توانید معجزه ‌این ایده را در این اتاق زیبا به وضوح ببینید. قالی کوچک به اتاق جذابیت بیش‌تری بخشیده است.

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 8

 

 

قانون هفتم: قالی زیر تخت‌خواب 30 تا 45 سانتی‌متر بزرگ‌تر باشد

 

برای این‌که تخت و اتاق خواب بسیار شیک‌تر به نظر برسند بهتر است فرشی برای آن انتخاب کنید که از اطراف حدود 30 تا 45 سانتی‌متر بزرگ‌تر از اندزه تخت باشد.البته با توجه به‌ اندازه اتاق و تخت می‌توانید این اندازه را بزرگ‌تر کنید. اما کم‌تر از این اندازه به‌هیچ‌وجه خوب نیست، زیرا باعث می‌شود تا همه فرش یا قالی زیر تخت برود و اصلا دیده نشود.

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 9

 

 

قانون هشتم: فرش زیر نهارخوری حدود 60 سانتی‌متر از دو طرف بزرگ‌تر باشد


فرشی برای زیر میز نهارخوری انتخاب کنید که از عرض میز و صندلی‌ها بزرگ‌تر باشد و از هر طرف دست‌کم 60 سانتی‌متر بیرون بزند. به‌این‌ترتیب، حتی وقتی صندلی عقب کشیده می‌شود نیز همه پایه‌های صندلی‌ها روی فرش قرار دارند.

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 10

 

 

قانون نهم: راهروی خانه را با فرش پر کنید


قالی یا فرش باریک و به اصطلاح کناره‌های زیبایی می‌توان برای پرکردن راهروهای خانه خریداری کرد. اگر ورودی خانه فضای باریک و راهرومانند دارد، بهتر است آن را با قالی پر کنیم.

 

 

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 11

 

 

 قانون دهم: ترکیب فرش‌ها


هنگام خرید و انتخاب فرش یا قالی برای خانه می‌توانید به جای یک فرش بزرگ از چندین قالیچه کوچک در کنار هم استفاده کنید. این ایده، نمای زیباتری نیز به فضا می‌بخشد و می‌توان چیدمان زیباتری برای اتاق نشیمن داشت.

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 12

 

 

 

قانون یازدهم: همه قوانین را در هم بشکنید


با این‌که 10 قانونی که در بالا ذکر کرده‌ایم بسیار کاربردی و عالی هستند، اما گاهی بد نیست همه آن‌ها را دور بزنید و کار خودتان را بکنید. برخی از قالی‌ها قاعده‌بردار نیستند، پس خودتان را اذیت نکنید و هر طوری که بهتر است آن‌ها را پهن کنید.

 

قوانین فرش پهن کردن را می‌دانید - تصویر 13

 

 

فرش
مبلمان
قالی‌چه
قانون
گرافیک
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه