مادرانی که دنیا را تغییر دادند!

مادرانی که دنیا را تغییر دادند!

نی نی بان: آیا دوست دارید بدانید زنان قدرتمندی که با وجود فرزند، دنیا را تغییر دادند، چه کسانی بودند و موفقیت آنها در چه زمینه‌ای بود؟ ما در اینجا نام تعدادی از آنها را برایتان آورده‌ایم.

 

ماری کوری

 

فیزیکدان، شیمیدان و مادر 2 فرزند، زنی متعلق به دوره رنسانس بود. مهمترین دستاورد او کشف عناصر پلونیوم و رادیوم بود. او اولین زنی بود که 2 جایزه نوبل را از آن خود کرد و در دانشگاه پاریس، استاد شد.

 

مادرانی که دنیا را تغییر دادند! - تصویر 1

 

امیلین پنکهورست

 

این مادر بریتانیایی طرفدار حق رای زنان بود و در سال 1903 اتحایه سیاسی و اجتماعی زنان را بر پا کرد. او  پس از تظاهرات، اعتصاب غذا و زندان‌های متعدد در سال 1928 از دنیا رفت، درست 3 روز قبل از این که زنان در آمریکا حق رای را از آن خود کنند.

 

مادرانی که دنیا را تغییر دادند! - تصویر 2

 

هریت تابمن

 

تابمن با وجود فرزند، به نماد جنبش حقوق مدنی تبدیل شد و بقیه زندگی خود را به طرفداری از انسان دوستانه و لغو برده داری به سر برد.

 

مادرانی که دنیا را تغییر دادند! - تصویر 3

 

بنازیر بوتو

 

بنازیر بوتو، مادر سه دیکتاتور نظامی بود که به عنوان اولین زن نخست وزیر در پاکستان انتخاب شد. او برای حقوق زنان مبارزه کرد و منبع الهام زنان بسیاری در سراسر جهان شد. بوتو از طریق یک حمله انتحاری در سال 2007 ترور شد.

 

مادرانی که دنیا را تغییر دادند! - تصویر 4

 

فانی بلنکرز کوئن

 

این مادر 30 ساله که 2 فرزند دارد، برنده 4 مدال طلای المپیک، در تابستان سال 1948 شد. نام او را «کدبانوی پرنده» گذاشتند.

 

مادرانی که دنیا را تغییر دادند! - تصویر 5

 

دوروتی هاجکین

 

مادری که برنده جایزه نوبل شیمی در سال 1964 شد. او با کشف پنی‌سیلین، انسولین و ویتامین B12 به بهبود سلامت بشر کمک کرد. همچنین پزشک برجسته‌ای در زمینه کریستالوگرافی اشعه X بود که یک تکنولوژی نسبتا جدید در آن زمان بود.

 

مادرانی که دنیا را تغییر دادند! - تصویر 6

مادر
نوبل
شیمیدان
رای
برده داری
انسان دوستی
زن
نخست وزیر
المپیک
انسولین
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه