در سال 1904، نستله حقوق شکلات را خریداری کرد که در نهایت به تولید محصولات مختلف تحت برندهای پیتر، کوهلر، نستله و کایلر منجر شد.

پول نیوز: نستله، تولیدکننده چند ملیتی محصولات غذایی است. ساختمان مرکزی این شرکت در شهر وِوِی (Vevey)، سوئیس قرار دارد و در بیش از 80 کشور جهان کارخانه های خود را اداره می کند.

محصولات اصلی نستله شامل شیر تغلیظ شده و شیر خشک، غذای کودک، انواع مختلف شکلات، آب نبات ها، قهوه فوری و چای، انواع مختلف سوپ، ادویه و چاشنی ها، غذاهای منجمد، بستنی و آب بطری می شود. همچنین نستله در تولید دارو نیز فعالیت دارد.

نستله؛ قوطی شیرخشک یا سکوی قهرمانی محصولات غذایی

داستان شکل گیری نستله به سال 1866، زمانی که دو شرکت سوئیسی - بعدا پایه گذار هسته نستله شدند - آغاز به کار کردند، باز می گردد. در آگوست 1866، "چارلز پیج" و "جورج پیج"، برادران آمریکایی، شرکت شیر تغلیظ شده آنگلو-سوئیس را در شهر چَم، سوئیس راه اندازی کردند. در سپتامبر همان سال و در شهر وِوِی، "هنری نستله"، موسس شرکت فارین لاکته هنری نستله، غذای کودک بر پایه شیر را توسعه داده و خیلی زود آن را به بازار عرضه کرد. طی دهه های بعد این دو شرکت کسب و کار خود را در اروپا و آمریکا به طور قابل توجهی گسترش دادند. هنری نستله در سال 1875 بازنشسته شد اما شرکت وی تحت مالکیت جدید همچنان با همان نام سابق به کار خود ادامه داد. در سال 1877، آنگلو-سوئیس غذای کودک بر پایه شیر را به محصولات خود اضافه کرد و از این رو به رقیب مستقیم و جدی برای نستله مبدل شد.

نستله؛ قوطی شیرخشک یا سکوی قهرمانی محصولات غذایی

در سال 1905، این دو شرکت ادغام شده و نام شرکت به نستله و شرکت شیر تغلیظ شده آنگلو-سوئیس تغییر کرد. این نام تا سال 1947 حفظ شد اما در این سال و پس از خرید شرکت Fabrique de Produits Maggi  (تاسیس در سال 1884) و شرکت هلدینگ آن به نام Alimentana SA of Kempttal، به نستله الیمنتانا تغییر نام داد. مگی تولیدکننده انواع مختلف سوپ و مواد غذایی مرتبط با آن بود.

نستله؛ قوطی شیرخشک یا سکوی قهرمانی محصولات غذایی

از آغاز قرن بیستم، شرکت نستله تنوع بخشی به فعالیت های خود را آغاز کرد. در سال 1904، نستله حقوق شکلات را خریداری کرد که در نهایت به تولید محصولات مختلف تحت برندهای پیتر، کوهلر، نستله و کایلر منجر شد. در سال 1927، نستله حقوق تولید پنیر را از گربر اند کامپنی ای جی خریداری کرد. در سال 1937، نستله قهوه فوری را معرفی کرد که تولید آن تحت برند نسکافه آغاز شد.

نستله؛ قوطی شیرخشک یا سکوی قهرمانی محصولات غذایی

در سال 1960، نستله شرکت کراس اند بلک‌وِل (تاسیس در سال 1830) و شرکت های وابسته به آن در انگلیس، استرالیا، آفریقای جنوبی، آمریکا و نقاط دیگر را خریداری کرد. بخش آب بطری نستله به واسطه خرید برندهایی مانند ویتل (1987)، پریر (1992)، و سن پلگرینو (1998) شکل گرفت. از جمله خریدهای شرکت های مواد غذایی آمریکایی می توان به لیبی، مک نیل اند لیبی، استوفر و یکی از بزرگترین شرکت های مواد غذایی آمریکا یعنی کارنیشن اشاره کرد. کسب و کار بستنی نستله در آمریکا تحت برند درایر تثبیت شد. شرکت مواد غذایی منجمد شف آمریکا نیز در سال 2002 خریداری شد. با خرید شرکت کرافت فودز در سال 2010، نستله وارد بازار پیتزای منجمد شد.

نستله؛ قوطی شیرخشک یا سکوی قهرمانی محصولات غذایی

طی دوران فعالیت نستله، این شرکت به واسطه برخی از شیوه های کسب و کار خود زیر فشار عمومی و پرونده های حقوقی قرار گرفته است. در ژوییه 1977، تحریم محصولات این شرکت در آمریکا آغاز شد. تبلیغات نستله برای غذای کودک و شیر خشک به عنوان جایگزینی برای تغذیه با شیر مادر به ویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته عامل این تحریم بود. تحریم کنندگان این تبلیغات را به انتقاد گرفته و مدعی شدند که شیر خشک در ایجاد مشکلات سلامت و مرگ نوزادان نقش دارد. با توجه به رهبری گروه هایی مانند اتحاد جهانی برای تغذیه با شیر مادر و نجات کودکان، تحریم نستله به اروپا و نقاط دیگر جهان نیز گسترش یافت.

نستله؛ قوطی شیرخشک یا سکوی قهرمانی محصولات غذایی

همچنین، نستله با پرونده های حقوقی از سوی انجمن بین المللی حقوق کار و فعالان ضد کار کودکان به واسطه استفاده از کودکان و شیوه رفتار با آنها در مزرعه های کاکائو خود در ساحل عاج درگیر بوده است. در سال 2013، دو مدیر سابق نستله کانادا به تثبیت قیمت شکلات متهم شدند. این اتهام ها با تحقیقات چند ساله توسط اداره رقابت کانادا همراه شد که جریمه 23 میلیون دلاری برای نستله کانادا و دیگر تولیدکنندگان شکلات را به همراه داشت.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه