نوزادان را به مسافرت نبريد

نوزادان را به مسافرت نبرید

ایسنا: پس از تولد نوزاد در چند ماه اول، به مسافرت نروید.

 

نوزادان را به مسافرت نبريد - تصویر 1

 

دکتر محمد کاظمیان فوق تخصص نوزادان گفت: در ماه‌های اول تولد، نوزادان دچار نقص ایمنی و ضعف دفاعی بدن هستند و نسبت به باقی سنین آسیب‌پذیرترند. بنابراین خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که اگر مسافرت ضرورت ندارد حتی‌الامکان باید از رفتن به مسافرت بپرهیزند.

 

وی اضافه کرد: با تغییر آب و هوا و جابجایی هم خطر سرما و گرما برای نوزاد وجود دارد و هم اینکه میکروب‌های هر منطقه، خاص همان منطقه است. بنابراین ممکن است بدن نوزاد با میکروب‌های جدیدی مواجه شود که این عامل ریسک عفونت را در نوزاد بالا می‌برد.

 

استادیار دانشگاه شهید بهشتی افزود: اگر هنگام مسافرت از یک مکان عمومی مانند هتل استفاده شود نیز چون مشخص نیست که چه کسانی قبلا در آن مکان حضور داشته‌اند، امکان عفونت در نوزاد بالا می‌رود.

 

دکتر کاظمیان تاکید کرد: در مسافرت‌های هوایی هنگام بلند شدن و نشستن هواپیما بهتر است کودک شیر بخورد زیرا در این حالت مشکلی برای گوش نوزاد ایجاد نمی‌شود.

 

وی ادامه داد: در این مسافرت‌ها چون تغییرات آب و هوایی بیشتر است حتما باید کودک از نظر تعادل‌ مراقبت شود به گونه‌ای که درجه حرارت برای او در طول سفر یکنواخت باشد.

 

به گفته وی، تا جایی که امکان دارد باید از تماس نوزاد با افراد جدید جلوگیری شود.

 

این فوق تخصص نوزادان با بیان اینکه شست‌وشوی دست‌ها در مسافرت بسیار مهم است، افزود: با این کار از ایجاد عفونت‌ها جلوگیری می‌شود و والدین باید در زمان مسافرت در حد وسواس، دست‌های خود را بشویند.

 

وی تصریح کرد: در چند ماه اول داروی خوراکی مناسبی برای نوزاد وجود ندارد، اما اگر کودک دچار گرفتگی بینی شده باشد والدین می‌توانند از قطره کلرسدیم استفاده کنند یا اگر اضطراری وجود داشت حداکثر یک نوبت از استامینوفن استفاده کنند.

 

وی در پایان اظهار کرد: والدین باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که در چند ماه اول مسافرت نداشته باشند، زیرا این حالت به نفع بچه است.

سفر
نوزاد
مسافرت
والدین
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه