پشت پرده کودتا در پرسپولیس و اخراج علی دایی

پشت پرده کودتا در پرسپولیس و اخراج علی دایی

 

1-Perespolis[wWw.Kamyab.ir]

 

نگاهی به سیر رخدادهایی که از صبح تا آخرین ساعات روز گذشته در باشگاه پرسپولیس روی داده، واژه‌ای بهتر از «کودتا» را به ذهن نمی‌آورد؛ کودتایی که دایی را از پرسپولیس‌ بیرون کرد و درخشان را پس از دو سال خانه‌نشینی به نیمکت سرخ‌ها رساند؛ مربی که تا همین چند هفته پیش به دنبال این بود تا ‌هر گونه شده به نیمکت نفت مسجد سلیمان برساند، ولی نتوانست و ‌‌یکباره سر از پرسپولیس درآورد. شاید خوش‌بین‌ترین هوادار پرسپولیس هم گمان نمی‌کرد در هیأت مدیره انتخابی که قرار بود، همه مشکلات پرسولیس را حل کند، بزرگ‌ترین بحران مدیریتی چند سال اخیر این تیم رخ بدهد.

به گزارش «کمیاب»، روز گذشته یکی از زشت‌ترین رخدادهای تاریخ باشگاه پرسپولیس در ورزشگاه درفشی‌فر روی داد؛ جایی که دو سرمربی در تمرین پرسپولیس حاضر شده بودند و هر یک خود‌ را سرمربی واقعی این تیم می‌دانستند.

علی دایی بر این باور بود، حمیدرضا سیاسی‌ نمی‌تواند شفاهی او را برکنار کند، بلکه باید برگه اخراجش را با مهر و امضا به دستش بدهند تا از پرسپولیس برود.

در سوی دیگر، حمید درخشان، سرمست از این پیروزی برای معارفه به درفشی‌فر آمده بود. عصر دیروز، اوضاع ‌درفشی‌فر چنان آشفته بود که نیروهای پلیس سرانجام برای ایجاد آرامش وارد کار شدند و هواداران عصبانی را متفرق کردند و حتی رئیس کلانتری برای جلوگیری از کشیده شدن درگیری‌ها به امروز اعلام کرد، دایی و پیروانی حق ندارند در تمرین پرسپولیس حاضر شوند.

کودتا در پرسپولیس؛ دایی اخراج شد و درخشان به آرزویش رسید

علی دایی اما می‌گوید اگر حکم اخراجش را به او ندهند، امروز هم به تمرین می‌آید هم در کنفرانس خبری شرکت می‌کند و هم فردا روی نیمکت می‌نشیند؛ همه این رویدادهای عجیب و غریب از تصمیم خودسرانه هیأت مدیره پرسپولیس آغاز شد.

برای واکاوی ابعاد ماجرای روز گذشته پرسپولیس، بد نیست اندکی به قبل بازگردیم؛ جایی که وزارت ورزش و جوانان پس از بحران بزرگ مدیریتی زمان رویانیان دست به ‌کار شد تا با تشکیل یک هیأت مدیره جدید، پرسپولیس را به ساحل آرامش برساند.

در این میان، هرچند اعضای هیأت مدیره روی گزینه‌های نزدیک به اسپانسر برای مدیرعاملی نظر داشتند، معلوم نشد چه شد که محمدرضا رحیمی، ‌مدیرعامل پرسپولیس معرفی شد!
همین تصمیم اشتباه، سرآغاز اختلافات کشدار بیشتری شد که سرانجام پرسپولیس را به این حال و روز انداخت.

در این باره باید گفت، ‌نخستین اختلاف هیأت مدیره با رحیمی به ماجرای ادامه همکاری با علی دایی برمی‌گردد. در حالی که هیأت مدیره نزدیک به حمید استیلی چندان دوست نداشتند، دایی در رأس کار باشد، ‌محمدرضا رحیمی در‌‌ همان روزهای ابتدایی خیلی محکم گفت که دایی سرمربی فصل جدید پرسپولیس ‌می‌ماند.

اما حمایت‌های رحیمی از دایی به همین‌جا هم ختم نشد. او بنا بر یکی از بندهای قرارداد دایی از محل اولین پولی که از اسپانسر به باشگاه رسید، بخش بزرگی از بدهی‌های گذشته و مبلغ قرارداد کنونی دایی را به حساب دایی واریز کرد‌ و همین‌ موجب شد تا هیأت مدیره، دست رحیمی را در خریدهای پیش‌فصل چندان باز نگذارد و رحیمی بدون پول هیأت مدیره نتوانست خلعتبری، حسینی، پولادی و مسلمان را در پرسپولیس حفظ کند تا نارضایتی سرمربی و هواداران را به‌ همراه داشته باشد.

آتش اختلافات دایی و رحیمی با هیأت مدیره و در رأس آن حمیدرضا سیاسی، روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شد تا اینکه نتایج ضعیف پرسپولیس و به ویژه سه گلی که تراکتورسازی به این تیم در تهران زد، موجب شد تا هیأت مدیره تصمیم به برکناری دایی بگیرد؛ اما مگر هیأت مدیره می‌تواند خود این کار را انجام بدهد؟ مسلما نه.

بنا بر این گزارش، پرسپولیس جمعه این هفته، یک بازی آسان برابر نفت مسجد سلیمان پیش ‌روی دارد و نتیجه گرفتن در این بازی ـ که چندان هم دور از انتظار نیست ـ می‌تواند علی دایی را برای چند هفته دیگر در رأس این تیم نگه دارد و این مسأله‌ای نبود که حمیدرضا سیاسی بتواند آن را بپذیرد.

در سوی مقابل اگر دایی جای خود را به هر مربی دیگری می‌داد، هواداران با آغوش بازتری از سرمربی که با پیروزی کارش را آغاز می‌کند، استقبال می‌کردند.

اما عدم تمکین رحیمی به نظر سیاسی در جلسه صبح دیروز، موجب شد تا هیأت مدیره پرسپولیس در اقدامی عجیب هم مدیرعامل و هم سرمربی را از کار برکنار کند تا اتفاقی شبیه کودتا در پرسپولیس رخ بدهد. خوشحالی حمید درخشان از اتفاقات رخ داده در پرسپولیس و رخدادهای روز گذشته درفشی‌فر اما سبب شده تا هوادارانی که دل خوشی از علی دایی نداشتند، به حضور دوباره او راضی شوند.

در واقع اگر هیأت مدیره این گونه ضربتی وارد کار نمی‌شد و یا دست‌کم برای جانشین دایی از گزینه بهتری که عملکرد فنی قابل دفاع‌تری داشت استفاده می‌کرد، دست‌کم هواداران راضی‌تر بودند و با این تصمیم همراهی می‌کردند؛ اما هم‌اکنون پرسپولیسی باقی مانده که هوادارانش در این هفت هفته از کارکرد تیمشان راضی نبودند و از هم‌اکنون نیز‌ با توپ پر علیه کادر فنی جدید به ورزشگاه می‌روند.

به هر حال هیأت مدیره، مدیریت و کادر فنی پرسپولیس در یک بازی دو سر باخت امسال، کاری کردند که هواداران پرسپولیس از همین هفته هفتم لیگ بر‌تر، حساب کار دستشان بیاید و آن اینکه تیمشان در کورس قهرمانی جایی ندارد. شاید اگر روزی منیت‌های آقایان تمام شد و کمی هم به فکر پرسپولیس و تماشاگرانش افتادند، بشود در این باره هم حرف زد و فکر کرد!

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه