پوست كودك قشنگ است، نقاشی نکنیدش!

پوست كودك قشنگ است، نقاشی نکنیدش!
 روزنامه جام جم: چند سالی است كه پس از اتمام جشن های كودكانه در مهدهای كودك، شهربازی ها و بسیاری از غرفه های شادی، با موش، سنجاب و خرگوش های دوپایی روبه رو می شویم كه هر كدام از شادی دیدن چهره رنگی و اكلیل زده خود، در پوست نمی گنجند.
 
پوست كودك قشنگ است، نقاشی نکنیدش! - تصویر 1
 
این كه آیا این نقاب های زیبای رنگین كمانی برای كودكان مضر است یا خیر، سوالی است كه دكتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران به آن پاسخ می دهد.
 
وی ضمن بیان این كه استفاده از رنگ های مصنوعی می تواند در بروز واكنش های شدید شیمیایی كه با التهاب، تاول، قرمزی و خارش همراه است، نقش داشته باشد ، اظهار می كند: این گونه اتفاقات شایع نیست، ولی وقتی بروز كند می تواند دردسرهای زیادی را برای كودك و خانواده اش ایجاد كند.
 
از جمله ظهور بیماری های واگیردار را می توان نام برد كه با قلم، رنگ و لوازم نقاشی از صورت فردی به فرد دیگر انتقال می یابد و باعث ایجاد بیماری های عفونی، ویروسی و بخصوص قارچی می شود.
 
گفته می شود برای رنگ آمیزی صورت كودكان از ماژیك های معمولی، وسایل آرایشی بانوان، آبرنگ، گواش و فون های خشك و چرب استفاده می شود در حالی كه استفاده از گواش و ماژیك بسیار مضر بوده و زمینه های بروز حساسیت های پوستی را به وجود می آورد.
 
عوارض پوستی
 
این پزشك متخصص پوست و مو با اشاره به شیمیایی بودن رنگ های كاربردی در نقاشی صورت كودكان، می افزاید: از آنجا كه این طرح ها و نقش های زیبا حداقل چند ساعتی روی پوست كودك باقی است، می تواند فرد را در پاك كردن رنگ از صورت نیز دچار مشكل (خارش، قرمزی و...) كند. بنابراین اولین قدم برای جلوگیری از هر نوع حساسیت، شستن صورت با آب ولرم و صابون بچه (دور كردن ماده آلرژیك از بدن) است.
 
دكتر احسانی در ادامه یادآور می شود: استفاده مجدد از این رنگ ها می تواند در پوست كودك ایجاد حساسیت و واكنش كند به طوری كه پوست وی در تماس های مشابه، حتی هنگام استفاده از كرم های دست و صورت نیز دچار حساسیت شود.
 
چراكه بعضا مشاهده می شود پوست بدن قادر به تمیز و تشخیص این دو ماده از هم نبوده و در تماس با هر دوی آنها، دچار حساسیت می شود و ریسك افزایش حساسیت آنها نسبت به سایر افراد، چندین برابر بیشتر می شود.
 
یكی از بیماری های نسبتا شایعی كه ممكن است از پوستی به پوست دیگر انتقال یابد. «زرد زخم» است كه توسط وسایل نقاشی آلوده به پوست كودك منتقل می شود.
 
حال ممكن است كودكی با دستكاری كردن اثر نیش پشه ای، موجب عفونت در آن منطقه از پوست شود كه با تماس قلم مو، این عفونت به صورت كودك دیگری انتقال و زمینه های بروز زردزخم را فراهم می آورد.
 
این متخصص پوست و مو با اشاره به این موضوع، خاطرنشان می كند ؛ زرد زخم بیشتر در كودكان و نوجوانان شایع و در فصول گرم سال قابل رویت است.
 
گفتنی است كه در «زرد زخم» ضایعاتی به شكل زخم های زرد رنگی است كه روی پوست قرمز و زخمی شده قرار گرفته و براحتی كنده می شود و اكثرا روی صورت، اطراف دهان و بینی قرار دارد و انتقال بیماری از طریق تماس مستقیم با پوست، حوله و وسایل شخصی فرد بیمار است و در دو نوع تاولی و غیر تاولی دیده می شود كه تنها راه درمان آن شستشو با صابون های ضد باكتری، استفاده از پمادهای موضعی آنتی بیوتیكی و درمواقع تاولی شدن، استفاده از آنتی بیوتیك های خوراكی و حتی تزریق است.
 
دكتر احسانی در ادامه خاطرنشان می كند: اگر بروز این عفونت ها در منطقه ابرو اتفاق بیفتد، التهاب فولیكول های مو را به همراه خواهد داشت و در نهایت می توان گفت با استعمال رنگ های نقاشی، شرایط پیدایش بیماری اگزما فراهم خواهد شد كه درمان آن نیز براحتی صورت نمی گیرد كه در بسیاری از مواقع، موارد مشابه باعث تكرار آلرژی می شوند.
 
راه های درمان
 
یكی از مهم ترین راه های درمانی، دور كرد مواد آلرژی زا از منطقه پوست است. دكتر احسانی ضمن اظهار این مطلب می افزاید: درمان بیماری های متورم و قرمز پوست همانند درمان بیماری اگزماست كه در صورت ترشح از داروهای خشك كننده و در صورت بروز عفونت از آنتی بیوتیك ها و تجویز كرم های مرطوب كننده و كورتن برای از بین بردن التهابات الزامی است.
 
گفتنی است اگر از آبرنگ یا ماژیك برای رنگ كردن صورت كودكان استفاده شده است، باید هر چه سریع تر پوست شسته شود و در صورت بروز هرگونه مشكلی به پزشك متخصص مراجعه كرد.
 
و در پایان استفاده از رنگ های چرب در كودكان بزرگ تر و نزدیك بلوغ، امكان مستعد شدن پوست به جوش های غرور جوانی را بیشتر می كند به این ترتیب كه با مسدود شدن منافذ پوست و احتباس چربی های طبیعی در مجاری باز شونده به سطح پوست، جو ش های سرسفید و سرسیاه و نهایت جوش های چركی و التهابی به وجود می آیند. بنابراین توصیه می شود كه پوست حساس و زیبای كودكان را با تفریحات ناسالم به مخاطره نیندازید.
پوست
کودک
رنگ کردن
عوارض
جشن ها
مراسم
زرد زخم
آلرژی
درمان
اگزما
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه