اگر سازمان شما به اهداف نوآورانه خود دست نمی‌یابد، به سال قبل یک نگاه دقیق بیندازید. پاسخگویی به مجموعه‌ای از سوالات در مورد سرمایه‌گذاری نوآوری و فعالیت‌ها می‌تواند به شما جایی را که خطا کرده‌اید.

روزنامه دنیای اقتصاد - سیده محبوبه حسینی: اگر سازمان شما به اهداف نوآورانه خود دست نمی‌یابد، به سال قبل یک نگاه دقیق بیندازید. پاسخگویی به مجموعه‌ای از سوالات در مورد سرمایه‌گذاری نوآوری و فعالیت‌ها می‌تواند به شما جایی را که خطا کرده‌اید، نشان داده و مسیر بهتری برای شما در سال پیش رو آماده می‌کند.

1. آیا ما بودجه و منابع مناسبی برای نوآوری صرف کردیم؟ برای ایجاد نوآوری به‌عنوان یک اولویت، سرمايه‌تان را به‌صورت حساب‌شده برای آن صرف کنید.

2. آیا ما قادر به اجماع ایده‌ها به‌طور منظم بوده‌ایم؟ برای دستیابی به مجموعه‌ای از اهداف، اطمینان حاصل کنید که کارمندان به‌جای اینکه انبارهایی از ایده باشند، در سراسر سازمان باهم کار می‌کنند.شركت هواپيمايي Southwest رويكرد خلق ایده‌ها و راه‌حل‌ها را تنها به یک بخش محدود نمی‌کند. کارمندان بخش‌هاي مختلف هفته‌ای 10 ساعت با هم ملاقات می‌کنند تا در مورد ايده‌ها و تغییراتی که تاثیرات بالایی دارند و می‌توانند به بهره‌وري بيشتر در اين صنعت منتهی شوند، بحث کنند.

چرا به اهداف نوآوری خود در سال 2014 دست نیافتید؟

3. آیا رهبر ارشد در تصمیمات و پروژه‌های جدید مشارکت داشته است؟ مدیران ارشد ملزم به حضور در جلساتی که در آن ایده‌های جدید یا پروژه‌ها، ارزیابی و بررسی می‌شوند، هستند و همچنین بايد ناظر اصلي در برنامه‌هاي رقابت‌های نوآوری داخلی باشند. مدیرعامل شرکت Procter & Gamble، آ. جی لافلی ایده‌ها، چالش‌ها و راه‌حل‌های 7500 فرد در قسمت تحقیق و توسعه، از 9 کشور را که در یک وب‌سایت داخلی به اشتراک گذاشته‌شده بودند، دنبال کرد. او سالی یک‌بار چگونگی به اشتراک گذاشته شدن ایده‌ها بین دانشمندان و بازاریابان را ارزیابی می‌کند و با هر واحد کسب‌وکار، بازنگری‌های نوآوری را هدایت می‌کند.

4. آیا ما پروژه‌های مخاطره‌آمیز را در مراحل کمی تامین مالی کردیم؟ به‌جای فراهم کردن بی‌نهایت چک‌بانکی بدون پشتوانه برای برنامه نوآوری‌تان، پروژه‌ها را در مراحلی که به‌طور کامل تعریف شده‌اند، تامین مالی کنید و در مقابل شاخص‌های بودجه، منابع و نتایج امکان‌سنجی را مشخص کنید که می‌توانند پروژه را متوقف کنند. انجمن سرطان آمریکا (ACS) با این روش ریسک را به حداقل می‌رساند. این‌یک رويكرد منحصربه‌فرد در اين بخش است که در ابتدا ايده‌هاي قوي با بودجه 2000 دلار تامین مالی مي‌شوند، به‌سرعت کشف و بررسي مي‌شوند و اگر پتانسیل لازم را داشته باشند 25000 هزار دلار دیگر برای تست امکان‌سنجی فراهم می‌شود. سپس این پروژه 18 ماه برای نشان دادن دوام و اثبات خود فرصت دارد، اگر این‌طور نباشد ACS آن را کنار می‌گذارد.

5. آیا ما به‌صورت عمومی شکست‌ها را مجازات کردیم؟ یک محیط ایمن و باز ایجاد کنید که به کارمندان اعتمادبه‌نفس در به اشتراک گذاشتن ایده‌ها، شکست‌ها و نکته‌های آموزنده به یکدیگر را بدهد.سازمان M3 جلسات رسمی با عنوان «انجمن‌های شکست» برگزار می‌کند که در آن کارمندانی را که پروژه‌های ناموفق داشته‌اند، جمع می‌کند تا در مورد موانع موفقیت گفت‌وگو کنند. وقتی‌که شرکت پلاستيك سازي W.L. Gore پروژه‌ای را از دست می‌دهد، جشنی برگزار می‌کنند، دقیقا همانند زمانی که پروژه موفقیت‌آمیز بوده است.

6. آیا هیچ‌یک از هنجارهای صنعت را به چالش کشیده ایم؟ در مورد عقايد تزلزل‌ناپذیر پيرامون سازمان و كسب وكار خود فکر کنید. به‌منظور تحول در صنعت خود و خدمات بهتر به مشتریان چه تغییراتی در خصوص تولید، خدمت یا الگوی کسب‌وکار خود می‌توانید ایجاد کنید؟ شركت هواپيمايي JetBlue بازار خط هوایی آمریکا فعاليت خود را با رویکرد مشتری مداری برای مسافرت‌هایی با هزينه كمتر آغاز كرد. آنها به كمك ايده‌هاي نوآورانه و مخل وارد صنعت جديدي شدند و سايت Airbnb را که در اجاره و به اشتراک گذاشتن خانه فعالیت دارد پایه‌گذاری كردند. شروع کنید و ایده‌هایی را که در ارتباط با این نوآوري هاي مخل در صنعت شما هستند، کشف و آزمایش کنید.

7. آیا ما نیازهای مشتریان خود را فراتر از نظرسنجی‌ها و گروه‌های هدف جست‌وجو کردیم؟ برای به دست آوردن بینش بیشتر از مدیران خود بخواهید که چند روز در هر سال مشتریان را زیر نظر بگیرند یا سعی کنید که خودتان را به‌جای آنها بگذارید. به‌منظور فهم بهتر مسائلی که مشتریان قدیمی با آنها روبه‌رو هستند؛ موسسه Barclays گروهی از کارمندان همسن را مجهز کرد و از آنها خواست تا تجربیاتشان را گزارش دهند. این کار منتج به ایجاد کارت‌های بانکی ويژه برای مشتریان دارای مشکلات بینایی و ايجاد کانال‌های تقویت صدا برای مشتریان با سمعک شد.

چرا به اهداف نوآوری خود در سال 2014 دست نیافتید؟

8. آیا ما موانع سازمانی بین کارمندان را از بین بردیم؟ شما می‌توانید با مقدور کردن به اشتراک‌گذاری فی‌البداهه ایده‌ها، نوآوری بین دو گروه مختلف را افزایش دهید. دفتر مرکزی  Zappos در مرکز شهر لاس‌وگاس به‌صورت راهبردی برای ايجاد ارتباط و برخوردهای بيشتر بین همکاران طراحی‌شده است؛ در اين شركت تنها از طريق یک راهرو مي‌توان به کافه‌تریا دسترسي داشت و فقط یک ورودی بزرگ براي وارد شدن به ساختمان طراحي شده است. افزایش گفت‌وگوهای چهره به چهره همکاری را که یک نكته کلیدی در نوآوری است، افزایش داده و جلسات و تماس‌های غیرضروری را کاهش داد.

9.آیا ما به کارمندان آموزش‌های غیرمتعارف و غنی ارائه دادیم؟ آگاه باشید که کارمندان بیشتر از آموزش هاي مديريتي سنتی به توسعه اساسی مهارت‌های ذهنی نیاز دارند. برای مثال در Pixar هر کارمند - از متخصصان تا نگهبان- براي شركت در کلاس‌های نقاشی و ورزش چهار ساعت در هر هفته دعوت می‌شوند.

10. آیا ما رفتارهای نوآورانه را با پاداش‌های مالی یا تجربی، پاسخ دادیم؟ مزایای نوآوری را یکی از برنامه‌های تشویقی خود بسازید. کارکنان شرکت بیوتکنولوژیGenentech برای کمک‌هایی که نقش مهمی در دستیابی به ماموریت و اهداف استراتژیک شرکت دارند، چکی به مبلغ 1000 تا 2500 دلار دریافت می‌کنند. نام تجاری Starwood Hotels’ Westin با جایزه و پاداش هاي عجیب‌وغير متعارف شناخته‌شده است، ايده‌هايي چون سفر پنج‌روزه برای کارمندان ارائه‌كننده بهترین ایده در سه‌ماه گذشته يا روزهای مرخصی بیشتر اعطا می‌شود.

این لیست جامع نیست؛ اما به شما در تعیین قدم‌های اشتباه در سال گذشته و اصلاح آنها کمک خواهد کرد. توجه داشته باشید که سوالاتی که پاسخ شما به آنها خیر بوده برای اقدام در اولویت هستند. اکنون با مدنظر قرار دادن اين رویکرد، سازمان شما به انبوهی از نوآوری‌های واقعی در سال آينده می‌رسد.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه