کرم ضدآفتاب کودکان چه ویژگی‌هایی دارد؟

کرم ضدآفتاب کودکان چه ویژگی‌هایی دارد؟
دکتر مهرناز نیک‌پور، کارشناس پوست و مو: روزهای بلند و کشدار تابستانی، جان می‌دهد برای استخر رفتن، بازی در پارک یا حیاط کوچک خانه و هزارویک کار ریز و درشت دیگر که در کنار همه شیرینی‌هایش، یک بدی بزرگ هم دارد؛ آن هم آفتاب داغی است که به جان پوست بچه‌ها می‌افتد و تا حسابی صورت و دست‌ها یا حتی بدن‌شان را نسوزاند هم غروب نمی‌کند!
 
کرم ضدآفتاب کودکان چه ویژگی‌هایی دارد؟ - تصویر 1
 
مراقبت از پوست کودکان در فصل تابستان، آسان است؛ به شرطی که راه و رسمش را بلد باشید.
 
برنزه سالم نداریم
 
ممکن است شما هم مثل من، هر بار که فرزندتان را بغل می‌کنید و دست‌تان را برای نوازش، روی پوست تن یا صورتش می‌کشید، از لطافت آن، شگفت‌زده شوید.
 
اشعه ماورای بنفش خورشید، دشمن دیرینه این پوست نرم و لطیف است که بخش عمده آن، در تماس با پوست، در درازمدت، باعث بروز چین و چروک، پیری زودرس و حتی سرطان پوست می‌شود.
 
شاید یک دختر کوچولوی تپل‌مپل با پوست برنزه، زیبایی‌اش دوچندان شود، اما یادتان باشد که برنزه شدن پوست، زیر آفتاب داغ و مستقیم تابستان، نشانه‌ای از آفتاب‌سوختگی است.
 
دوستی به درازای یک عمر
 
اولین و مهم‌ترین نکته در مراقبت از پوست کودکان، استفاده از کرم‌های ضدآفتاب است که مالیدن آن روی پوست، نه به سن و سال و نه به جنسیت ربط دارد.
 
همه بچه‌ها، از شش ماهگی به بعد، به کرم ضدآفتاب احتیاج دارند و چون هرچه بزرگ‌تر می‌شوند، ساعت‌هایی که ممکن است بیرون از منزل باشند، افزایش می‌یابد، بنابراین اهمیت استفاده از کرم ضدآفتاب هم، بیش‌تر و بیش‌تر می‌شود.
 
نقاطی حساسی از پوست کودکان که ممکن است موقع مالیدن ضدآفتاب، از یاد بروند:
 
1. گردن
2. اطراف چشم
3. لب‌ها
4. پشت زانو
5. گوش‌ها
 
متخصصان پوست و مو توصیه می‌کنند که 15 تا 30 دقیقه قبل از خروج کودکان از منزل، به اندازه یک بند انگشت، کرم ضدآفتاب روی پوست‌شان مالیده شود و بعد از دو تا سه ساعت، تجدید شود.
 
SPF کرم ضدآفتاب کودکان باید 30 یا بالاتر باشد و دقت کنید که روی بسته، عبارت «طیف گسترده» نوشته شده باشد. این عبارت، به معنای آن است که این کرم، پوست کودک را در برابر هردو اشعه UVA و UVB محافظت می‌کند.
 
خطر مصرف ناکافی ضدآفتاب، از نمالیدنش روی پوست کودکان، بیش‌تر است.
 
سفید ممنوع
 
استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، تنها بخشی از مراقبت‌هایی است که پوست کودکان به آن نیاز دارد. بخش دیگر آن، مربوط به نوع لباس و پوشش بچه‌ها در فصل‌های گرم سال است.
 
اگر در این یکی، دو هفته باقی‌مانده تا شروع تابستان، قصد دارید چند دست لباس خنک برای فرزندتان بخرید، به خاطر داشته باشید که لباس‌های کتانی می‌توانند بهترین انتخاب باشند، به شرط این‌که رنگ‌شان سفید نباشد.
 
رنگ سفید را برای لباس‌های تابستانی، فراموش و به تی‌شرت‌های قرمز لاکی، آبی فیروزه‌ای و... فکر کنید.
 
برای درمان آفتاب‌سوختگی کودکان در تابستان، چه کنیم؟
 
پوست کودکان، حساس‌تر از بزرگ‌ترهاست. به همین خاطر، بچه‌ها، خیلی زودتر از افراد بالغ، دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوند؛ به‌طوری که حتی ممکن است با 10 تا 15 دقیقه بودن در معرض تابش مستقیم آفتاب هم دچار سوختگی شوند.
 
در صورت بروز آفتاب‌سوختگی که نشانه آن، صورتی شدن آن ناحیه از پوست و سپس قرمز شدن آن همراه با سوزش و خارش است، حوله‌ای را در آب سرد خیس کرده و مدت 10 دقیقه، روی ناحیه سوختگی قرار دهید تا سوزش آن، تسکین پیدا کند. با انجام این کار، احتمال بروز تاول هم کم‌تر می‌شود.
 
به هیچ عنوان، از صابون و شوینده‌ها یا کرم‌ها و لوسیون‌هایی که ممکن است باعث تحریک پوست کودک شوند، استفاده نکنید.
 
لباس‌های گشاد و نخی به او بپوشانید و تا زمان بهبود کامل محل آفتاب‌سوختگی، کودک را از منزل بیرون نبرید و در معرض تابش نور خورشید قرار ندهید. اگر آفتاب‌سوختگی، شدید باشد، مراجعه به متخصص پوست و تجویز دارو برای کودک، ضروری است.
 
آفتاب
آفتاب سوختگی
کودک
ضدآفتاب
کرم
سوزش
خارش
دارو
لباس
پوست
سن
جنسیت
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه