شناختن افراد در نخستین برخوردها همیشه برای استخدام نیروهای کاری مهم بوده است.

مجله اینترنتی برترین ها

سرزمین پویا: شناختن افراد در نخستین برخوردها همیشه برای استخدام نیروهای کاری مهم بوده است.

در کسب و کار و در زندگی، حساس ترین انتخابی که ما انجام می دهیم، مربوط به مردم است اما هنوز، قضاوت خوب داشتن از مردم سخت و دشوار است. چگونه می توانیم در نخستین برخورد با مردم، درباره آنها تصور درستی داشته باشیم و بدون نقص و شفاف آنها را بشناسیم و درک کنیم و دانش خودمان ار درباره افراد، گسترش دهیم؟ کار آسانی که انجام شده است، تمرکز بر شاخص های بیرونی یعنی نمره های سیستم پژوهشی و دانشگاهی، ارزش در شبکه های بین مردم، موقعیت اجتماعی و عنوان شغلی است اما ارزش ها و اعتبارات بیرونی، فقط بخشی از داستان یک شخص را بازگو می کنند.

10 پرسش برای اینکه کارمند بهتری انتخاب کنید!

آنها لازمند اما کافی نیستند. مسائل و جنبه هایی که آنها در نظر نمی گیرند، خصوصیات «نرم تر» و کمتر پیدای یک شخصیت است که به مراتب، عامل تعیین کننده تری از شخصیت یک فرد محسوب می شوند. شما می توانید مهارت ها، شخصیت و نگرش را - البته نه آنقدر زیاد - تعلیم بدهید. قضاوت با عوامل بیرونی و مبتنی بر مهارت درباره افراد، نسبتا یک مسئله عینی و کار سر راست و بی آلایش است.

اندازه گیری صفات و ویژگی های نرم تری مانند اراده یا نگرش، بسیار بسیار سخت تر است و ارتباط فرد به فرد، با توجه به دقت گوش دادن و مشاهده دقیق را شامل می شود. به همین دلیل است که یک مصاحبه شغلی باید از چند دقیقه پرسش و پاسخ درباره مهارت ها فراتر برود و به مسائل پنهان تر و پیچیده تر نیز بپردازد. در اینجا، 10 سوال کلیدی که به شما در درک درونی بهتر «چرا» و «چگونه» ویژگی های شخصیتی پشت سر یک فرد کمک می کند، آمده است:

نسبت گوش دادن به سخن گفتن چیست؟

شما افرادی می خواهید که اعتماد به نفس داشته باشند و از بیان دیدگاه های خود نترسند اما اگر نسبت حرف زدن به گوش دادن آنها بیشتر از حدود 60 درصد باشد، شما می خواهید پرسید که چرا؟ آیا به این دلیل است که این شخص خودستا است و علاقمند به یادگیری از دیگران نیست، یا فقط به خاطر اینکه عصبی و در هم و برهم است، این همه حرف می زند؟

آیا این فرد انرژی دهنده است یا انرژی گیرنده؟

نوع خاصی از افراد وجود دارند که متاسفانه فقط انرژی منفی پراکنده می کنند؛ شما می دانید که آنها چه کسانی هستند. از آن سو، کسانی هم هستند که به طور مداوم انرژی مثبت را به اشتراک می گذارند و نسبت به زندگی خوشبین هستند.

یک ضرب المثل چینی وجود دارد که می گوید: «بهترین راهی که برای به دست آوردن انرژی وجود دارد، این است که ان را بدهید.»

انرژی دهندگان مهربان و سخاوتمند هستند و از آن نوع افرادی هستند که شما فورا می خواهید با آنها وقت بگذرانید.

احتمال اینکه فرد به یک وظیفه «کنش» نشان دهد بیشتر است یا اینکه «واکنش» نشان دهد؟

بعضی از مردم، زمانی که یک وظیفه جدید برعهده شان گذاشته می شود، بلافاصله وضعیتی بحرانی و تدافعی به خود می گیرند اما افراد دیگر، به سوی کنش نشان دادن به وظیفه خود می روند و برای حل مشکل تلاش می کنند. برای بسیاری از مشاغل، شما نوع دوم را می خواهید.

10 پرسش برای اینکه کارمند بهتری انتخاب کنید!

آیا این فرد قلبا اعتماد دارد یا آدم چاپلوس و متملقی است؟

هیچ چیز چاپلوسانه ای مورد ستایش نیست و مدیران نباید با افراد متملق که بسیار رییس را بالا می برند یا احساسات اغراق شده از خود نشان می دهند، کنار بیایند. کار کردن با کسانی که می خواهند خودشان باشند، بسیار لذتبخش تر و راضی کننده تر است.

همسرش شبیه چیست؟

یکی از شرکای تجاری نگارنده، به یک نکته بسیار مهم برای مصاحبه استخدام افراد اشاره کرد؛ بیرون رفتن با همسر، شریک یا نزدیکترین دوست فرد. ما با شناختن کسی که بیشترین حشر و نشر را با فرد دارد و نیز با دیدن رفتار فرد با کسی که او را خیلی می شناسد، بسیاری حقایق درباره افراد می فهمیم.

فرد با کسی که او را نمی شناسد، چطور رفتار می کند؟

از سوی دیگر، مشاهده اینکه چگونه فرد یا کسی که او را به سختی می شناسد، رفتار می کند، بسیار آ»وزنده است. این همان چیزی است که آزمایش «راننده تاکسی» نامیده می شود؛ آیا فرد در یک مکالمه واقعی با یک پیشخدمت در یک رستوران یا راننده تاکسی، آدمی باز، مهربان و خوشحال است؟ آیا او آنها را نادیده می گیرد یا به صورتی جسورانه با آنها رفتار می کند؟

10 پرسش برای اینکه کارمند بهتری انتخاب کنید!

آیا در پیشینه شخص عنصر ستیزه جویانه وجوددارد؟

مسائل مربوط به تاریخچه و پیشینه افراد را جدی بگیرید. تحقیقات نشان داده است که در دو سوم مواقع، استقامت یک فرد برای اصرار در موفق شدن در یک کار، به موفقیت های او در گذشته ارتباط داشته است. بنابراین اگر یک فرد در پیشینه کاری خود و در نخستین سال های کسب و کار، شکست بخورد، احتمال شکست خوردن در سال های بعد هم در او وجود دارد و برعکس، اگر یک فرد در دوران جوانی موفقیت هایی کسب کرد، در سال های بعدی نیز بیشتر احتمال دارد که موفق باشد؛ بنابراین موفقیت یا شکست در پیشینه افراد، عنصر مهمی برای تصمیم گیری شما می تواند باشد.

این فرد چه چیزهایی را خوانده است؟

خواندن عمق می دهد؛ یکی را در درک تاریخ یا شکل دادن به ایده ها کمک می کند، در یکی باعث می شود که افکار و نکات ظریف جدید جرقه بزند و شما را در وضعیت مطلع شدن از وقایع جاری نگه می دارد. این یک کلی نگری به افراد است اما باید گفت که بیشترین افراد جالبی که نگارنده با آنها روبرو شده است، زیاد می خوانده اند و خواندن عموما به افراد درجه ای از ذکاوت و کنجکاوی را می دهد.

آیا شما می خواهید با این فرد به گردش های طولانی بروید؟

این بند، یک نوع از «آزمون فرودگاه» است؛ این تست را سال ها پیش نگارنده در نخستین کارش یاد گرفت؛ وقتی که یک داوطلب برای کار را می خواهید استخدام کنید، به این فکر کنید که اگر در یک فرودگاه با او تنها گیر افتادید، چه رفتاری خواهد داشت و آیا می توانید او را تحمل کنید. این کمک می کند که درباره افراد راحت تر تصمیم بگیرید. در مدلی مشابه، به این فکر کنید که آیا این فردی است که شما مدتی طولانی با او در خارج از کشور در یک ماشین رانندگی می کنید؟

10 پرسش برای اینکه کارمند بهتری انتخاب کنید!

آیا شما باور دارید که این شخص از خود آگاه است؟

مهمترین پیش شرط برای رهبران بزرگ خود آگاهی آنها است. آیا فردی که می خواهید استخدام کنید، از یک ذکاوت صادقانه که او چه کسی است و نقاط قوت و ضعفش چیست، برخوردار است؟ آیا او یک میل به یادگیری و گرفتن اقدامات لازم براساس آگاهی های خود را دارد؟ معمولا این سوال خیلی سخت تر از پاسخ آن است اما نگریستن به فروتنی و تجانس بین آنچه که فرد فکر می کند، می گوید و عمل می کند، برای شناختن او و پی بردن به قدرت رهبری اش، لازم است.
این ده پرسش را در مورد کسی بپرسید یا حتی می توانید پرسش هایی به زیرمجموعه هر یک از آنها اضافه کنید. اینها شما را برای قضاوت بهتر درباره مردم و افرادی که می خواهید استخدام کنید، کمک می کند.

منبع: بیزینس هاروارد ریویو
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه