3 فرمان برای برگ گل

3 فرمان برای برگ گل

شهرزاد: شاید شما پدر و مادر که لذت داشتن یک کودک یا نوزاد را چشیده باشید، بدانید که هیچ چیز به اندازه پوست کوچولوی شما نازک و لطیف نیست. این پوست نازک و لطیف بدون شک مراقبت‌های خاصی می‌طلبد. ما در این مطلب اصول مراقبت از پوست و موی کودک را به شما آموزش خواهیم داد.

 

3 فرمان برای برگ گل - تصویر 1

 

وان پر کف برای یک کوچولو

 

خیلی از بچه ها عاشق داشتن یک وان پرکف هستند که در آن حسابی آب بازی کنند؛ ولی این کف در وان نمی تواند برای کودکان خطرساز باشد؟ نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد برخی از فرآورده های تولیدکننده کف در دستگاه ادراری کودکان کم سن و سال ایجاد تحریک می کنند و به خصوص این عارضه در دختران کوچک بیشتر است. علت اصلی پدید آمدن این مشکل وجود مواد پاک کننده در برخی از فرآورده های کف کننده وان حمام است. بنابراین به کارخانجات سازنده این مواد هشدار داده شده موادی را بسازند که برای کودکان ملایم تر باشند.

 

حالا اگر شما هم به دنبال خرید چنین محصولاتی برای کوچولوی عاشق آب بازیتان هستید، به بروشور نصب شده روی این محصولات بیشتر دقت کنید. برای اینکه بتوانید از پوست او در برابر این مواد محافظت کنید، دقت کنید که حتما مقدار مناسبی از آن را در وان حمام بریزید. از طرف دیگر ظرف محتوی این محصول یا قرص های آن را در اختیار کودک قرار ندهید تا بیش از اندازه این محصولات را درون وان خالی کند. قبل از وارد شدن کودکتان در وان، دقت کنید فرآورده کاملا در همه جای آب پخش شده باشد.

 

 

سایه بانی برای پوست لطیف نوزادتان

 

پوست نوزاد شما مانند سایر بخش های بدنش کاملا تشکیل نشده و عملکرد آن نیز کامل نشده است. پوست نوزاد شما نازک است و اصلا سد مناسبی دربرابر نور خورشید نیست. از طرف دیگر ممکن است غدد چربی و پیاز مو کاملا تشکیل نشده باشند. به همین خاطر پوست لطیف تر است و به راحتی با عواملی که در تماس با آن قرار می گیرند آسیب میبیند. از طرف دیگر چون عملکرد پوست هنوز کامل نیست برخی از ناراحتی های پوستی در نوزادان شایع ترند.

 

توصیه ما این است که کودکان را دور از آفتاب نگه دارید. گاهی برخی نوزادان گرچه خیلی کم در نور خورشید قرار می‌گیرند؛ اما دچار سوختگی های شدید می شوند. نوزاد را کنار بخاری یا شوفاژ به حال خود رها نکنید چون پوست او به راحتی دچار سوختگی خواهد شد. کرم ها و محصولات آرایشی را از دسترس نوزادتان دور نگه دارید چون این محصولات شیمیایی به راحتی پوست او را می سوزانند یا ایجاد آلرژی و حساسیت می کنند.

 

تلاش کنید بدون مشورت پزشک نوزادتان هیچ چیز به پوست او نمالید. در نوزادان مجاری عروق هنوز کاملا به راحتی بسته می شوند، در آب و هوای گرم راحت عرق سوز می شوند، و همچنین در هوای گرم و مرطوب، مناطق چیندار بدن جوش می زند. در این موارد لباس گشاد به کودکتان بپوشانید و با یک اسفنج خنک و نمدار پوستش را پاک کنید.

 

 

خداحافظ کهنه سوز

 

این روزها کمتر کسی از کهنه استفاده میکند و اغلب والدین پوشک و لاستیکی آماده را به آن ترجیح می‌دهند؛ ولی نکته اصلی این است که همین کهنه گاهی باعث سوختن پای کودک می‌شود که آن را در اصطلاح «کهنه سوز » میگویند. کهنه سوز آنقدر شایع و عادی است که اکثر بچه ها حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند درواقع عکس العمل التهابی پوست روی نواحی باسن، بالای ران و شکم که با پوشک یا کهنه پوشیده می‌شود، است.

 

پوست این مناطق سوختگی پیدا می‌کند و قرمز رنگ شده و دچار کورک و دمل می‌شود. البته کار به همین جا ختم نمی‌شود، تماس مداوم پوست با ادرار، سد محافظتی پوست کودک را آسیب پذیر می‌کند، باکتری‌های مدفوع و فضولات شیمیایی، ادرار را تجزیه کرده و باعث تحریک بیشتر پوست شده و پس از آن جو شها روی پوست ظاهر می‌شوند.

 

بهترین راه برای جلوگیری از کهنه سوز شدن، تعویض زود به زود کهنه یا پوشک و تمیز کردن ملایم پوست و از بین بردن مدفوع با هر تعویض کهنه یا پوشک است. پوست کودکتان را کاملا تمیز و آبکشی کرده و با ملایمت خشک کنید تا از تحریک بیشتر پوست خود جلوگیری شود. سپس پماد و کرم ملایم بزنید. از پوشک‌های یکبار مصرف و شلوار پلاستیکی در زمان کهنه سوز شدن دوری کنید و او را در هوای مناسب بدون کهنه آزاد بگذارید. اگر کهنه سوز با این روش‌ها از بین نرفت زیر نظر متخصص پوست باید کورتون یا آنتیبیوتیک مصرف کند.

 

پوست
نوزاد
نور آفتاب
کهنه سوز
وان پرکف
مراقبت
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه