neverland
07 دی 1401 - 18:56

وزیر صمت: سوداگری در بازار خودرو در نتیجه عدم توازن بین عرضه و تقاضا/ اثر نرخ ارز از 5 طریق بر قیمت کالاها

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت خودروی یک بیماری زمینه‌ای دارد که عرضه و تقاضای آن با هم برابر نیست و فرصت سوداگری در آن وجود ارد.

به گزارش خبرگزاری فارس سیدرضا فاطمی امین با بیان اینکه قیمت ارز از 5 مسیر بر قیمت‌های داخلی اثرگذار است، گفت: مسیر اول مواد است، به عنوان مثال مواد اولیه برخی محصولات از خارج از کشور وارد می‌شود، بنابراین وقتی قیمت ارز افزایش می‌یابد قیمت آن محصولات نیز افزایش می‌یابد که البته افزایش قیمت این محصولات سه تا چهار ماه طول می‌کشد که افزایش قیمت خودرو از این مسیر نیست. 

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: دومین اثرگذاری قیمت ارز بر روی کالاهایی است که هم تولید داخلی دارند و هم وارداتی هستند مانند لاستیک‌های سنگین که در این محصول 30 درصد نیاز از طریق واردات تامین می‌شود و 70 درصد نیز از تولید داخلی تامین می‌شود، بنابراین زمانی که قیمت ارز افزایش می‌یابد، قیمت لاستیک‌های وارداتی بالاتر می‌رود و لذا این موضوع نیز بر قیمت محصولات داخلی اثر می‌گذارد و بازار سیاه شکل می‌گیرد که در این رابطه هم افزایش قیمت خودرو از این مسیر نیست. 

وی با اشاره به مسیر سومی که با افزایش قیمت ارز متاثر می‌شود، گفت: در این مسیر قیمت‌های داخلی به قیمت‌های خارجی متصل شده است که در واقع این تصمیم اشتباهی بوده است به عنوان مثال در سال‌های قبل گفته شده بود که قیمت گاز یک ترکیبی از قیمت گاز در اروپا، انگلیس، شرق آسیا و آمریکاست که وقتی قیمت در آنجا افزایش یابد و قیمت گاز هم بالا رود در نتیجه قیمت گاز نیز افزایش می‌یابد که براساس پیگیری‌ها و دستور ویژه معاون اول قیمت ثابت شد که البته قیمت خودرو از این مسیر نیز تاثر نیست. 

وزیر صمت اظهار داشت: در مسیر چهارم به این صورت است که وقتی قیمت ارز بالا می‌رود مردم دچار تورم انتظارمی می‌شوند و تلاش می‌کنند که ارزش پول خود را حفظ کنند، بنابراین کالاهایی را خریداری می‌کنند تا ارزش پول حفظ شود که افزایش قیمت خودرو از این مسیر است. 

وی بیان داشت: مسیر پنجم نیز تورم انتظاری است بنابراین وقتی قیمت ارز افزایش می‌یابد کالا و خدمات توسط ارائه دهندگان گران می‌شود. 

وی با بیان اینکه در مورد خودرو دو قیمت داریم که یکی قیمت کارخانه و دیگری قیمت بازار است اما چرا قیمت بازار افزایش می‌یابد به این دلیل که صنعت خودرو دارای بیماری زمینه‌ای و عرضه و تقاضای آن با هم متوازن نیست و فرصت سوداگری در آن وجود دارد. 

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 941167