neverland
29 آذر 1401 - 16:15

نمایندگان آذربایجان‌شرقی و وضعیت دانشگاه‌ها / 90 درصد بودجه دانشگاه ها صرف پرداخت حقوق می‌شود

در حال حاضر دانشگاه ها بدون نیاز سنجی از بازار کار و جامعه و به خاطر پذیرش زیاد دانشجویان در رشته های مختلف، دانش آموختگان دانشگاه ها آن خروجی و کیفیت لازم و خواسته های جامعه را نمی توانند برآورده بکنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، ظهر امروز نشست شورای مدیریت آموزش عالی استان آذربایجان شرقی با حضور برخی نمایندگان مجلس و روسای دانشگاه های استان به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار شد.

رصد و پایش مسایل و مشکلات آموزش عالی

 صفر نصراله زاده، رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به وضعیت آموزش عالی استان آذربایجان شرقی در بخش های مختلف گفت: حضور نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه، نشانه علاقمندی این عزیزان به حل مسایل و مشکلات آموزش عالی استان است که ما روسای دانشگاه های استان از زحمات و تلاش های آنان قدردانی می کنیم.

وی در ادامه با اشاره به برخی مسایل و مشکلات آموزش عالی استان گفت: مشکلاتی که ما در آموزش عالی استان داریم، به نوعی مشکلات و دغدغه همه دانشگاه ها است که از جمله آنها می توان به کمبود بودجه و اعتبار دانشگاه ها، عدم تخصیص به موقع بودجه، عدم توجه به سند آمایش آموزش عالی، رشد بی رویه دانشگاه ها، وابستگی مالی دانشگاه‌ها به بودجه‌های دولتی، عدم توجه به مباحث اشتغال و مهارت آموزی دانشجویان، وجود برخی قوانین و ... اشاره کرد.

 رئیس دانشگاه تبریز با تاکید بر اینکه امروزه  بزرگترین مشکل دانشگاه‌ها وابستگی آنان به بودجه دولتی است، تصریح کرد: 90 درصد از بودجه دانشگاه‌ها صرف پرداخت حقوق می‌شود و دیکر اعتباری برای اجرای طرح های پژوهشی، تجهیز آزمایشگاه ها و تکمیل و اجرای پروژه های عمرانی نمی ماند.

نصراله زاده، در بخش دیگر سخنان خود از نمایندگان مجلس خواست با رصد و پایش مسایل و مشکلات آموزش عالی، بازنگری در برخی قوانین و تصویب قانون در پیشبرد و توسعه دانشگاه ها حمایت های لازم را داشته باشند.

در این نشست نمایندگان استان نیز هر کدام در سخنانی، حمایت ها و پشتیبانی های لازم را برای حل برخی مسایل و مشکلات آموزش عالی استان اعلام کردند.

 

حمایت از شرکت های دانش بنیان

 علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزشی، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در این نشست با تاکید بر اینکه این کمیسیون اقدامات موثر و موفقی در حوزه فعالیت کاری خود داشته است، گفت: حمایت از طرح رتبه بندی معلمان، همسان سازی حقوق اساتید دانشگاه ها و حمایت از شرکت های دانش بنیان از جمله این اقدامات بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز ظرفیت و توانمندی های زیادی در بخش های مختلف در دانشگاه های کشور و به ویژه در این استان وجود دارد، افزود: دانشگاه های کشورمان و دانشگاه های استان آذربایجان شرقی با الگو گرفتن از دانشگاه های موفق و با تجمیع ظرفیت ها، توانمندیها و امکاتات خود می توانند، ضمن حل مشکلات دانشگاه های خود در پیشرف و توسعه کشور و استان گام های موثری بردارند.

رشد تولید علم و دانش زیربنای پیشرفت و توسعه کشور است

مهدی اسماعیلی نماینده مردم شهرستان میانه در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به اهداف برپایی این نشست با حضور برخی نمایندگان استان و روسای دانشگاه ها گفت: این نشست به منظور هم اندیشی و همفکری برای حل مسایل و مشکلات حوزه آموزش عالی برگزار می شود که این گونه جلسات هر از چند گاهی  برای رصد و حل مشکلات آموزش عالی در استان به میزبانی دانشگاه ها برگزار شود.

 وی در ادامه با تاکید بر اینکه دغدغه و مشکلات آموزش عالی باید دغدغه مهم و اول کشور از سوی مسئولان باشد، خاطر نشان کرد: امروزه پیشرفت و توسعه هر کشور و ملتی به رشد و پیشرفت تولید علم و دانش و آموزش عالی آن وابسته است، بنابراین دولت و مجلس در این ارتباط باید بیش از اینها در حل مشکلات نظام آموزش عالی تلاش و حمایت های لازم را انجام دهد.

تدوین برنامه های راهبردی و سیاستگذاری های مناسب و موثری

 معصومه پاشایی بهرام، نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست با بیان اینکه باید برنامه های راهبردی و سیاستگذاری های مناسب و موثری با توجه به ظرفیت و پتانسیل های دانشگاه ها برای حل مسایل و مشکلات جامعه و صنعت تدوین شود، گفت: ما مسایل و مشکلات حوزه آموزش عالی را رصد و در جریان آن هستیم و برای حل آنها هم تلاش می کنیم.

وی در ادامه توجه به توسعه کیفیت در نظام آموزش عالی را ضروری بیان کرد و افزود: دانشگاه ها نقش مهم و تعیین کننده در تعلیم و تربیت نخبگان جامعه و سایر اقشار جامعه برعهده دارد که باید به آن رسالت و وظیفه که در قابل جامعه و صنعت بر عهده دارند، خوب عمل نمایند.

پذیرش دانشجو بدون نیازسنجی بازار کار

جعفر راستی، نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با تاکید بر اینکه با همفکری می توان بسیاری از مشکلات حوزه مسایل آموزش عالی را حل کرد، گفت: روسای دانشگاه های استان باید از تمامی توانمندیهای نمایندگان استان برای حل مشکلات خود و به خصوص برای توسعه و رشد خود در بخش های مختلف بهره مند شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه در گذشته برای ورود به دانشگاه برای تحصیل سخت بوده و آرزوی اکثر جوانان تحصیل در یکی از رشته های دانشگاهی بود، تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه ها بدون نیاز سنجی از بازار کار و جامعه و به خاطر پذیرش زیاد دانشجویان در رشته های مختلف، دانش آموختگان دانشگاه ها آن خروجی و کیفیت لازم و خواسته های جامعه را نمی توانند برآورده بکنند.

نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به نقش دانشگاهیان در تحقق اهداف جهاد تبیین گفت: دانشگاهیان نقش تعیین کننده و برجسته‌ای برای تحقق جهاد تبیین برعهده دارند که در این راستا با تدوین برنامه های راهبردی می توان بسیاری از توطئه های دشمنان را علیه ملت ایران خنثی کنند.

رصد و رفع شایسته مشکلات دانشگاه ها

احمد محرم‌زاده، نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست هم اندیشی ضمن قدردانی از میزبانی شایسته دانشگاه تبریز از این جلسه گفت: دانشگاه تبریز به عنوان یکی از دانشگاه های جامع، برتر و تاثیرگذار کشورمان است که ما به داشتن چنین دانشگاهی در استان افتخار می کنیم که در حوزه های مختلف در کشور تاثیرگذار است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه امروزه اقتدار و پیشرفت کشورمان در بخش های مختلف به خاطر تولید علم و فناوری در دانشگاه ها بوده است، تصریح کرد: امروزه نقشی و جایگاهی که دانشگاه ها در توسعه و پیشرفت کشورمان برعهده دارند، باید در شان و جایگاه آنان مشکلات دانشگاه ها را رصد کنیم و در حل آنها تلاش نماییم.

توزیع عادلانه منابع، ثروت و عدالت آموزشی

 سیدحمزه امینی، نماینده مردم هشترود و چاراویماق در مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه از روسای دانشگاه های استان خواست با راه اندازی مراکز رشد و استقرار و حمایت از شرکت های دانش بنیان در شهرستان های هشترود و چاراویماق از این بخش ها برای توسعه و پیشرفت استان بهره مند شوند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در نظام جمهوری اسلامی ایران مردم بزرگترین سرمایه کشورمان است، تصریح کرد: با برنامه ریزی و با توزیع عادلانه منابع، ثروت و عدالت آموزشی می توان گام های موثری برای توسعه و پیشرفت هر منطقه برداشت که مردم خشنود و راضی باشند.

 

مهاجرت اساتید دانشگاه ها حکایت از مشکلات حل نشده این قشر دارد

مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز نیز در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر به خاطر برخی مشکلات موجود در حوزه مسایل آموزش عالی، اساتید دانشگاه ها و نخبگان از کشور مهاجرت می کنند، یادآور شد: مهاجرت اساتید دانشگاه ها نشان دهنده این مسئله است که مشکلات این قشر حل نشده و آن انگیزه لازم را برای فعالیت در کشور ندارند.

وی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از مشکلات موجود در حوزه مسایل آموزش عالی در سطح مدیرتی است، افزود: برخی قوانین موجود در این بخش هم احتیاج به بازنگری و اصلاح دارد.

استفاده از ظرفیت دانشگاه ها برای حل مشکلات و مسائل کشور

روح الله متفکر آزاد، نماینده مردم آذرشهر و اسکو رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این نشست گفت: با ریل گذاری صورت و با آسیب شناسی قوانین و ارایه طرح و لایحه عزم مجلس یازدهم حل مشکلات مسایل آموزش عالی است، گفت: برای حفظ جایگاه تولید علم و فناوری در کشورمان و دنیا وظیفه دولت و مجلس است که با حمایت و پشتیبانی از دانشگاه‌ها در حل مشکلات موجود در این حوزه نیز اقدامات موثری انجام دهند.

 وی در ادامه با بیان اینکه امروزه دولت و مجلس برای حل مسایل و مشکلات کشور نگاه علمی به بسیاری از مسایل دارد، خاطر نشان کرد: ما باید برای حل مشکلات و مسائل کشور از ظرفیت دانشگاه استفاده کنیم و دانشگاه ها نیز با ارایه راهکارهای لازم و کمک به حوزه قانونگذاری و سیاستگذاری در حل مشکلات کشورمان در بخش های مختلف، آن مشارکت جدی و همکاری های لازم را داشته باشند.

در این جلسه همچنین روسا و نمایندگان دانشگاه های استان با تشریح رتبه و جایگاه فعالیت های آموزشی و پژوهشی و طرح برخی مسایل و مشکلات حوزه فعالیت خود از نمایندگان مجلس خواستند، در توسعه و ارتقا و حل مشکلات دانشگاه ها با توجه به ظرفیت و توانمندیهای هر دانشگاه حمایت ها و اقدامات موثری صورت گیرد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 922755